Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 21-06-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
27.11.2023

Twoja pomoc ma znaczenie. Nie pozostawiaj narażonych na wyziębienie

Jesienne i zimowe miesiące to nie tylko okres pięknych krajobrazów i świątecznego nastroju, ale również czas szczególnie trudny dla tych, którzy nie posiadają dachu nad głową lub z różnych przyczyn pozostają na mrozie. W statystykach policyjnych pojawiają się pierwsze informacje o zgonach z powodu wychłodzenia.

Siechnice: Twoja pomoc ma znaczenie. Nie pozostawiaj narażonych na wyziębienie

Gdy niskie temperatury potrafią utrzymywać się przez całą dobę, a zmrok zapada szybko, bezdomni stają się szczególnie narażeni na trudne warunki atmosferyczne. Dotyczy to również osób, które z różnych przyczyn - alkoholu, używek czy choroby - mogą pozostać zbyt długo na mrozie. Widząc zagrożenie nie oceniajmy, tylko reagujmy. Pamiętajmy, że nasza szybka reakcja może okazać się kluczowa dla czyjegoś życia. Dlatego nie pozostawiajmy potrzebujących bez opieki.

Osoba bezdomna, śpiąca na przystanku, pod wpływem alkoholu, starszy, z trudem poruszający się po zmroku może potrzebować naszej pomocy. Jeżeli nie możemy lub z jakiegoś powodu nie chcemy samodzielnie interweniować  - numer alarmowy 112 to nasze narzędzie, które może uratować życie drugiego człowieka.

Służby, świadome tego zagrożenia, intensyfikują swoje działania, patrolując obszary, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne lub potrzebujące natychmiastowej pomocy. 

W minionym okresie jesienno-zimowym -  od 1 listopada 2022 r. do 31 marca 2023 r. na terenie Polski zarejestrowano 28 zgonów osób z powodu wychłodzenia organizmu. W analogicznym okresie 2021/2022 odnotowano 44 takie przypadki (za raportem Biura Prewencji KGP, Wydział Prewencji).