Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 17-07-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
3.01.2024

Dobry uczynek na początek roku? Oddaj krew w mobilnym punkcie w Siechnicach

Nowy rok to idealny czas na zrobienie czegoś dobrego dla innych. Jednym ze sposobów, aby przyczynić się do ratowania życia i zdrowia, jest oddanie krwi. W najbliższy poniedziałek mieszkańcy Siechnic oraz okolic będą mieli wyjątkową szansę, aby dołączyć do szlachetnej inicjatywy krwiodawstwa.

Siechnice: Dobry uczynek na początek roku? Oddaj krew w mobilnym punkcie w Siechnicach

Zbiórka krwi odbędzie się w poniedziałek, 8 stycznia 2024 roku, w godzinach od 9:00 do 13:00. Mobilny punkt Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zlokalizowany będzie w budynku Urzędu Miejskiego w Siechnicach, ul. Jana Pawła II 12.

Aby wziąć udział w zbiórce należy się zadeklarować, rejestrując w wydarzeniu na platformie Facebook lub kontaktując się z organizatorem wydarzenia - panią Iwoną Obiedzińską.

Proces proces oddawania krwi jest bezpieczny i odbywa się z zachowaniem najwyższych standardów. Do oddania krwi zachęcane są osoby zdrowe, w wieku od 18 do 60 lat. Przed oddaniem krwi warto zjeść lekki posiłek oraz wypić dużo płynów.

Pamiętajmy, że każda oddana jednostka krwi może oznaczać szansę na życie dla kogoś w potrzebie. Niech ten pierwszy miesiąc nowego roku będzie czasem, w którym pokażemy naszą solidarność i empatię wobec tych, którzy jej najbardziej potrzebują.

Dodatkową zachętą może być fakt, że za oddanie krwi należą się 2 dni wolne od pracy, rozliczane jako dodatkowy urlop okolicznościowy.

Kto może oddać krew?

Osoby pełnoletnie do 60. roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów (lub osoby w wieku 60-65 lat, jeżeli są regularnymi dawcami), mogą kwalifikować się jako potencjalni dawcy krwi. Przed przystąpieniem do oddawania krwi należy zwrócić uwagę, czy w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie przeszło się zabiegów operacyjnych, endoskopowych lub innych diagnostycznych badań, takich jak gastroskopia, panendoskopia, artroskopia czy laparoskopia. Dodatkowo, zabiegi akupunktury, tatuażu czy leczenie krwią lub preparatami krwiopochodnymi może być równiez powodem wykluczenia.

W dniu planowanego oddania krwi powinniśmy być wypoczęci i nie odczuwać objawów przeziębienia. Ważne jest również, aby w trakcie procesu kwalifikacji poinformować personel medyczny o zażywanych lekach. Przed oddaniem krwi zostaniemy poproszeni o wypełnienie ankiety dotyczącej naszego zdrowia.

Decyzję o możliwości oddania krwi podejmuje się na podstawie oceny przeprowadzanej bezpośrednio przed pobraniem.