Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 13-06-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
24.01.2024

Niebezpieczny cichy zabójca – jak chronić się przed zatruciem tlenkiem węgla?

Zimowe miesiące to okres, w którym ryzyko zatrucia tlenkiem węgla znacząco wzrasta. Owe zatrucia są szczególnie podstępne, gdyż gaz ten jest bezbarwny, bezwonny i niewyczuwalny przez nasze zmysły. Zgodnie z danymi Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, od początku sezonu grzewczego odnotowano już 29 zgonów spowodowanych właśnie zatruciem czadem. Jak więc możemy się chronić i co powinniśmy wiedzieć, aby uniknąć tragedii?

Siechnice: Niebezpieczny cichy zabójca – jak chronić się przed zatruciem tlenkiem węgla?
fot. graf. za Komenda Powiatowa PSP w Ostrowie Wielkopolskim

Przyczyny zatrucia czadem

Tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania materiałów zawierających węgiel, takich jak gaz, węgiel, drewno, olej opałowy. Do zatrucia może dojść w wyniku niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, niedrożności przewodów kominowych lub niewystarczającej wentylacji pomieszczeń.

Jak się chronić?

  1. Wietrzenie pomieszczeń – regularne wietrzenie, nawet w chłodne dni, pozwala na wymianę powietrza i eliminację nagromadzonego tlenku węgla.
  2. Nie zasłanianie kratek wentylacyjnych – zapewniają one odpowiedni przepływ powietrza niezbędny do prawidłowej pracy urządzeń gazowych.
  3. Kontrola przewodów kominowych – regularne sprawdzanie ich szczelności zapobiega wydostawaniu się tlenku węgla do wnętrza mieszkania.
  4. Sprawdzanie wentylacji – szczególnie w łazienkach, gdzie często znajdują się piece gazowe.
  5. Instalacja czujników czadu – to proste urządzenie może nas ostrzec przed zwiększonym stężeniem tlenku węgla w powietrzu.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla

Początkowe symptomy to bóle głowy, zawroty głowy, zaburzenia koncentracji. W miarę wzrostu stężenia mogą pojawić się osłabienie, wymioty, drgawki, zaburzenia tętna, a nawet zatrzymanie oddechu. W razie wystąpienia tych objawów należy niezwłocznie wezwać pomoc dzwoniąc pod numer 112.

Działania prewencyjne

Nie można tego niebezpieczeństwa lekceważyć, ponieważ jego obecność jest trudna do wykrycia bez specjalistycznych urządzeń. Dlatego tak istotna jest świadomość i edukacja na temat metod ochrony oraz umiejętność rozpoznawania objawów zatrucia. Aby zapewnić sobie i swoim bliskim bezpieczeństwo, niezbędne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, które obejmują regularną kontrolę instalacji gazowych i kominowych. Ponadto, zasadnicze znaczenie ma posiadanie w domu czujników czadu, które mogą nas ostrzec przed niebezpieczeństwem i w porę pozwolić na reakcję.

Na podstawie
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej