Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 24-06-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
6.11.2023

Regionalne Centrum Krwiodastwa i Krwiolecznictwa: Potrzebna krew!

Jesień to pora roku pełna pięknych krajobrazów, spadających liści i chłodniejszych temperatur. Niestety, jest to także okres, który niesie ze sobą wzrost zachorowań na różne infekcje wirusowe. W połączeniu z tym sezonem, stan magazynowy krwi i jej składników w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu (RCKiK) jest na najniższym poziomie od dłuższego czasu. To wyzwanie, z którym borykają się nie tylko mieszkańcy Wrocławia, ale również personel medyczny w całym regionie.

Siechnice: Regionalne Centrum Krwiodastwa i Krwiolecznictwa: Potrzebna krew!

Warto podkreślić, że zapotrzebowanie na krew i jej składniki nie maleje, wręcz przeciwnie – utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Szpitale, które obsługują pacjentów, potrzebują regularnych dostaw krwi, aby zaspokoić potrzeby medyczne pacjentów. To oznacza, że brak krwi może być kwestią życia i śmierci dla wielu ludzi.

Obecnie najbardziej deficytowe są grupy krwi B Rh- i O Rh- oraz A Rh- i O Rh+. Stan krwi na dany dzień można śledzić na wykresie na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Grupa krwi 0 RhD- jest powszechnie uznawana za "uniwersalnego dawcę", ponieważ można ją przekazywać pacjentom o różnych grupach krwi. Dlatego dostawy tej grupy krwi są kluczowe w przypadku nagłych potrzeb. Jednakże, wszystkie wymienione grupy krwi są niezwykle ważne dla pacjentów w różnych sytuacjach medycznych.

Pilne potrzeby kliniczne nie znają granic sezonu czy pogody, dlatego apel o pomoc w dostarczeniu krwi jest ważny przez cały rok. Wystarczy jedno przyjęcie w krwiodawstwie, aby pomóc uratować czyjeś życie. Nawet jeśli nie jesteś pewny, czy możesz oddać krew, warto sprawdzić, ponieważ każdy nowy dawca może zrobić ogromną różnicę.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu apeluje o pomoc w tej trudnej sytuacji. Stała rezerwa krwi jest niezbędna do zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów w regionie. Każdy, kto ma możliwość oddania krwi, jest zachęcany do uczestnictwa w akcji krwiodawstwa i pomocy w uzupełnieniu zapasów krwi. To proste działanie może uratować życie i sprawić, że jesienny sezon nie stanie się okresem braku krwi w regionie.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr hab. Tadeusza Dorobisza
ul. Czerwonego Krzyża 5/9, 50-345 Wrocław
Rejestracja Dawców: 71 371 58 24 , 693 693 702 (w godzinach działania centrum)

Godziny rejestracji - krew pełna:

  • Pn, Śr, Czw 7.00 - 17.30
  • Wt, Pt 7.00 - 13.30
  • Sobota 7.30 - 12.00

Płytki krwi:

  • Pn-Pt 7.00 - 12.00

Osocze:

  • Pn, Śr, Czw 7.00 - 16.00
  • Wt, Pt 7.00 - 12:30
  • Sobota 7.30 - 11.00