Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 27-10-2021
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
12.07.2020

Rocznica powodzi tysiąclecia. Siechnice pod wodą w 1997 roku - zobacz zdjęcia i film

W sobotę, 12 lipca 1997 roku mieszkańców Siechnic obudziły syreny alarmowe. Nie było czasu na przygotowania - fala błyskawicznie zalała miasto. Pod wodą znalazły się kolejno zabudowania Instytutu Zootechnicznego (obecnie budynek Szkoły Podstawowej nr 2), elektrociepłownia, kościół. Fala przelała się przez DK94. Dziś ślady tych dramatycznych wydarzeń są prawie niewidoczne, ale obrazy z tamtych dni na zawsze zostaną w pamięci mieszkańców. Zobacz jak wyglądała walka Siechnic z wielką wodą.

Siechnice: Rocznica powodzi tysiąclecia. Siechnice pod wodą w 1997 roku - zobacz zdjęcia i film
fot. YouTube / WildeTapes

Powódź dotknęła znaczną część obszaru gminy Święta Katarzyna (obecnie gmina Siechnice). W samym mieście woda nie dotarła jedynie do kilku najwyżej położonych domów przy ul. Opolskiej oraz części szklarni Przedsiębiorstwa Produkcji Ogrodniczej. W kulminacyjnym momencie, 12 lipca około godziny 16:45 fala powodziowa miejscami sięgała czterech metrów.

Powódź Tysiąclecia - Historia katastrofy

Dramatyczne wydarzenia przedstawione zostały w filmie "Powódź Tysiąclecia - Historia katastrofy". Poniżej załączamy cały materiał oraz linki do wybranych fragmentów dotyczących Siechnic (kliknij, aby przewinąć do wybranego miejsca):


  Wielka Powódź - Siechnice 1997

  W dwudziestą rocznicę powodzi wydana została książka "Wielka Powódź - Siechnice 1997" autorstwa Grzegorza Romana. Relacje świadków oraz dokumentacja fotograficzna pokazują dobitnie dramaturgię tamtych dni. Z drugiej strony autor podkreśla potencjał siechnickiej społeczności, która nie poprzestała jedynie na odbudowie zniszczeń - kształtując miasto jakie znamy dziś.

  Siechnice 2017 roku to dynamicznie rozwijające się miasto. Miasto, które w ostatnim dziesięcioleciu podwoiło liczbę swoich mieszkańców. Uzyskało status siedziby gminy. Zanotowało bezprzykładny rozwój przestrzenny. „Dorobiło się” rynku z ratuszem, strefy gospodarczej oraz ponad dwóch tysięcy nowych mieszkań.

  W końcu 1997 roku sytuacja Siechnic wyglądała zgoła inaczej. Wydawało się, że miejscowość, mimo niedawno uzyskanego miejskiego statusu, będzie pogrążać się w stagnacji i marazmie – boleśnie doświadczona upadkiem socjalistycznej gospodarki, zacofana infrastrukturalnie, potwornie spustoszona powodzią.

  Tytuł pracy – Wielka powódź – Siechnice 1997 – nawiązuje do znaczenia, jakie wydarzenie to odegrało w dziejach współczesnych Siechnic. Katastrofalna powódź, jak się okazało, stała się katalizatorem dalszego rozwoju miasta.

  pisze Grzegorz Roman

  Jeżeli posiadają Państwo w swoich zbiorach zdjęcia z powodzi w 1997 roku zapraszamy do nadsyłania ich na nasz adres mailowy [email protected].

  • Więcej
  • w kategorii inne
  Wczytuję komentarze...