Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 17-08-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
31.07.2020

Domowe sposoby na komary. Jak odstraszyć owady i zmniejszyć swędzenie po ukąszeniu

Tegoroczna wyjątkowo ciepła zima korzystnie odbiła się na naszych rachunkach za ogrzewanie. Sprawiła też niestety, że to lato upłynie nam z pewnością pod znakiem małych i uciążliwych owadów. Komary zaatakowały wyjątkowo liczebnie i agresywnie. Co zrobić, by się przed nimi ustrzec? Oto kilka porad.

Siechnice: Domowe sposoby na komary. Jak odstraszyć owady i zmniejszyć swędzenie po ukąszeniu

Najłatwiej jest oczywiście zainwestować w środki chemiczne. Jeśli jednak nie ufamy sztucznym preparatom warto sięgnąć po składniki naturalne.
 

Odstraszanie w doniczkach

Jak się okazuje owe małe bestyjki bardzo źle reagują na pewne rośliny, dość popularne i znane. Należą do nich choćby mięta i bazylia. Nie tylko przydadzą się w kuchni, ale dodatkowo ustawione w doniczkach na parapecie swoim intensywnym zapachem odstraszą uciążliwe owady. Pod tym względem jeszcze lepiej sprawdzi się też kocimiętka. Wszystko za sprawą zawartego w niej olejkowi eterycznemu - neptalaktonowi. Podobnie zresztą działa dobrze znana pelargonia.
 

Walka w domu

Co jednak zrobić, gdy komary wedrą się jednak do naszego domostwa? Rozwiązaniem okazać się wtedy mogą eteryczne olejki. Nie ważne czy będą to popularne olejki zapachowe, czy też zwykła kamfora, efekt powinien być identyczny. Jak wykorzystać działanie olejków do walki przeciw komarom? Wystarczy że w naczyniu (najlepiej wykorzystać do tego tzw. "kominek") podgrzejemy kilka kropel wybranego olejku. Wraz z ciepłem zapach zacznie unosić się w pomieszczeniu odstraszając natarczywe owady.
 

Co zrobić, by nie swędziało?

Mimo najlepszych zabezpieczeń ukąszenia są nieuniknione - pojawia się obrzęk, a skóra piecze i swędzi. Za wszystko odpowiada ślina komara, która to jest powodem stanu zapalnego. Złagodzi go choćby sok z cytryny albo limonki. Podobnie zresztą działa cebula. Uniwersalnym preparatem dostępnym w każdej kuchni jest też zwykły ocet. Okłady z czosnku natomiast przyspieszą gojenie ranek. 

Jak więc widzimy nie jesteśmy całkowicie bezbronni w starciu z tym małym wrogiem. Nie jesteśmy również skazani na chemiczne preparaty. Wystarczy wykorzystać rzeczy, które często mamy pod ręką.
 

Odkomarzanie w Gminie Siechnice

Od 1 sierpnia Gmina Siechnice prowadzi akcję odkomarzania. Jak podaje Ratusz, chemiczne zamgławianie terenów zielonych odbywać się będzie w godzinach wieczornych. Więcej o zabiegach odkomarzania pisaliśmy w artykule Odkomarzanie na terenie gminy Siechnice.

  • Więcej
  • w kategorii inne