Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 19-10-2021
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
4.06.2020

Błękitna Laguna w Siechnicach jeszcze zamknięta - kiedy możemy spodziewać się otwarcia kąpieliska? [aktualizacja]

Z powodu pandemii COVID-19 Błękitna Laguna w Siechnicach nie została jeszcze otwarta - nadal obowiązuje zakaz kąpieli. Jednak po stopniowym łagodzeniu obostrzeń związanych z koronawirusem funkcjonowanie tego typu obiektów jest możliwe. Na początku sezonu, 1 czerwca w Polsce ruszyło 18 z 623 kąpielisk - poinformował Główny Inspektor Sanitarny. Kiedy dołączy do nich Błękitna Laguna? Zobacz też zalecenia GIS w związku z COVID-19.

Siechnice: Błękitna Laguna w Siechnicach jeszcze zamknięta - kiedy możemy spodziewać się otwarcia kąpieliska? [aktualizacja]
fot. Kąpielisko Błękitna Laguna w Siechnicach, 2019 r.

Aktualizacja (17.06.2020 r.):

Zarządca obiektu poinformował, że otwarcie kąpieliska nastąpi w najbliższy weekend.
 

Aktualizacja (17.06.2020 r.):

Wyniki ponownego badania, z dn. 15.06 opublikowane 17.06 wykazały, że woda nadaje się do kąpieli.

Aktualizacja (15.06.2020 r.):

Badanie jakości wody z dn. 10.06.2020 r. wykazało, że woda w kąpielisku nie pozwala na kąpiele. Następne badanie przewidziano na 15.06.2020.


Aktualizacja (10.06.2020 r.):

Nadal nie mamy potwierdzenia dot. terminu otwarcia Błękitnej Laguny. Zarządca wykonał wszystkie niezbędne czynności w celu zorganizowania i umożliwienia otwarcia kąpieliska, obecnie oczekuje na decyzje oraz wytyczne z Sanepidu.

Jednak na obiekcie funkcjonuje już wypożyczalnia sprzętu wodnego (kajaki i rowery wodne). Wypożyczalnia jest czynna codziennie w godzinach 10.00 - 19.00.

-------

Otwarcie możliwe w połowie czerwca

Choć zarządzająca Błękitną Laguną Siechnicka Inwestycyjna Spółka Komunalna nie podaje jeszcze oficjalnej daty, możemy spodziewać się otwarcia kąpieliska w połowie czerwca. W serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego widnieje data 16.06.2020 r. Jednocześnie spółka ogłosiła konkurs na obsługę gastronomiczną obiektu - tutaj przewidywany termin rozpoczęcia sezonu jest jeszcze bliższy - 11.06.2020 r. W takim wypadku kąpielisko otwarte byłoby w długi weekend rozpoczynający się w Boże Ciało.

Obecnie czekamy na oficjalny termin rozpoczęcia sezonu w Siechnicach. Jak podkreśla zarządca, dopóki obiekt nie zostanie otwarty, na terenie Błękitnej Laguny obowiązuje bezwzględny zakaz kąpieli.
 

Zalecenia dla osób korzystających z kąpielisk w związku z COVID-19

Choć kąpieliska mogą być otwarte w dobie zagrożenia koronawirusem korzystający z takich obiektów powinni zachować ostrożność. Główny Inspektorat Sanitarny wydał zalecenia dla osób, które planują korzystać z takiej formy wypoczynku. Wytyczne dotyczą w szczególności zachowania dystansu społecznego (również w wodzie), korzystania z własnego sprzętu turystycznego czy dezynfekcję rąk.

Zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla korzystających z kąpielisk:

  • zachowaj dystans społeczny i minimalną odległość od osób postronnych na całym obszarze obiektu, również podczas kąpieli w wodzie (z wyłączeniem osób wspólnie zamieszkujących),
  • unikaj zatłoczonych miejsc lub zgromadzeń na terenie kąpieliska,
  • stosuj środki ochrony zgodnie z regulacjami obowiązującego prawa,
  • zasłaniaj usta i nos (używając chusteczki) podczas kaszlu i kichania
  • korzystaj z własnego sprzętu turystycznego, przyborów toaletowych,
  • dbaj o higienę rąk (myj ręce po kontakcie z powierzchniami/urządzeniami publicznego użytku)
  • zachowuj czystość w otoczeniu.

Nie należy korzystać z kąpielisk w przypadku podwyższonej ciepłoty ciała, złego samopoczucia, infekcji lub objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.

Dodatkowo należy podkreślić, że osoby przebywające na kwarantannie lub izolacji, zamieszkujące z taką osobą lub mogące mieć kontakt z osobą podejrzaną o zakażenie nie powinny korzystać z kąpielisk.
 

Błękitna Laguna w Siechnicach

Zbiornik wodny został oddany do użytku w 2017 roku. Modernizacja otoczenia Błękitnej Laguny sfinansowana została w części z grantu uzyskanego w ogólnopolskim konkursie LechStarter. Dzięki głosom Mieszkańców miasto otrzymało 100 tys zł na inwestycje na terenie kąpieliska. Kwota ta została m.in. przeznaczona na utworzenie piaszczystej plaży, boiska do piłki siatkowej, pomostu, zabezpieczenie pod względem ratowniczym oraz socjalnym.

Od początku obiekt cieszy się dużym zainteresowaniem wśród Mieszkańców. Wstęp na kąpielisko jest bezpłatny, jednak obowiązuje opłata za skorzystanie z parkingu (link do informacji o opłatach w 2019 roku). Mieszkańcy Gminy Siechnice mogą wyrobić kartę parkingową bezpłatnie w Urzędzie Miejskim. W sezonie 2020 z powodu ograniczeń związanych z pandemią honorowana jest również karta z 2019 roku.

Organizatorem Kąpieliska Błękitna Laguna w Siechnicach jest Siechnicka Inwestycyjna Spółka Komunalna Sp. z o. o., ul. Jana Pawła II 12, 55-011 Siechnice, tel: 71 889 00 23.
 

Zobacz też:


Źródła:
Serwis Kąpieliskowy GIS sk.gis.gov.pl/index.php/kapielisko/329,
Serwis Rzeczypospolitej Polskiej www.gov.pl/web/koronawirus,
sisk-siechnice.pl/konkurs-ofert-na-obsluge-gastronomiczna,
mat. własne

  • Więcej
  • w kategorii inne
Wczytuję komentarze...