Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 16-08-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
17.09.2020

Nowe stacje monitoringu jakości powietrza w Siechnicach już jesienią

Już jesienią do trzech czujników smogu na terenie gminy Siechnice dołączy aż szesnaście takich urządzeń. Nowe stacje monitoringu, których zakup współfinansował Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA zamontowane zostaną między innymi przy placówkach oświatowych. Oprócz standardowych wartości pyłów PM 10 i PM 2,5 czujnik na terenie elektrociepłowni wskazywać będzie występowanie dwutlenku azotu, siarki oraz tlenku węgla. Zobacz gdzie zamontowane zostaną nowe czujniki.

Siechnice: Nowe stacje monitoringu jakości powietrza w Siechnicach już jesienią
fot. Czujnik jakości powietrza w Radwanicach, mat. prasowe

Czujniki smogu na terenie całej gminy

Stacje monitoringu powietrza zostaną rozmieszczone w kluczowych miejscach Siechnic, Świętej Katarzyny, Żernik Wrocławskich, Radwanic, Iwin oraz Groblic. Połowa z nich zainstalowana zostanie na terenie placówek oświatowych, takich jak szkoły, przedszkola i żłobek, dzięki czemu w przyszłości, za pomocą konfiguracji sprzętowo – programowej, możliwe będzie korzystanie z pozyskiwanych danych w ramach programu edukacyjnego skierowanego do dzieci i młodzieży.

Po instalacji, uruchomieniu i kalibracji systemu pomiarowego dane pozyskiwane ze stacji monitoringu będą udostępnione odbiorcom za pośrednictwem stron internetowych oraz darmowej aplikacji na urządzenia mobilne. Jedna ze stacji zlokalizowana zostanie na terenie Elektrociepłowni Czechnica należącej do KOGENERACJI.
 

Pomiary pyłów PM 10, PM 2,5 i nie tylko

Program pomiarowy stacji obejmować będzie ilość pyłów PM 10 i PM 2,5, ciśnienie atmosferyczne, temperaturę powietrza oraz wilgotność. Dla stacji umieszczonej na terenie elektrociepłowni program pomiarowy zostanie rozszerzony o pomiary dwutlenku azotu, dwutlenku siarki oraz tlenku węgla.

– KOGENERACJA jest firmą, która zawsze aktywnie włącza się w różnorakie działania gminy Siechnice. Wyrażam zadowolenie z faktu, że tym razem wspólnie zrealizujemy projekt z pogranicza ochrony środowiska i edukacji. Zbliża się okres jesienno-zimowy i jestem przekonany, że dane z czujników dostępne całą dobę poprzez stronę internetową oraz aplikację mobilną, będą uważnie śledzone i analizowane przez mieszkańców naszej gminy. Liczę, że prezentacja danych z rozbudowanej sieci czujników trafi do świadomości części mieszkańców, zachęcając ich do zmiany źródeł ogrzewania, a ostatecznie spowoduje to ograniczenie tzw. niskiej emisji – podkreśla Milan Ušák, Burmistrz Siechnic.

Zadanie realizowane jest przez gminę Siechnice za kwotę blisko 168 tys. zł ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Spójności w Programie Operacyjnym Pomoc Techniczna 2014-2020 oraz budżetu państwa przy dofinansowaniu przez KOGENERACJĘ S.A. kwotą w wysokości 50 tys. zł.
 

Lepsza jakość powietrza również dzięki zastąpieniu EC Czechnica nową elektrociepłownią

Na jakość powietrza w Siechnicach pozytywnie wpłynie budowa nowej elektrociepłowni gazowej. Zastąpi ona obecnie funkcjonującą, zasilaną węglem EC Czechnica. Inwestycja realizowana przez PGE już została rozpoczęta. W pobliżu stacji PKP w Siechnicach, między dworcem a ulicą Kościuszki trwają już prace.

Więcej o nowej elektrociepłowni:

Współpracujemy z Gminą Siechnice na wielu płaszczyznach, a działania na rzecz czystego powietrza to jedno z naszych kluczowych przedsięwzięć – mówi Mariusz Michałek, prezes KOGENERACJI. – Ogromny wpływ na poprawę powietrza będzie miała planowana przez nas budowa w Siechnicach nowoczesnej elektrociepłowni gazowej, która zastąpi obecną jednostkę węglową. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy gminy już niedługo będą mogli oddychać czystszym powietrzem – dodaje.
 

Gdzie zamontowane zostaną stacje?

Czujniki rozmieszczone będą na terenie całej gminy Siechnice. Połowa z nich umieszczona zostanie przy placówkach oświatowych. Poniżej dokładna lista nowych czujników smogu w Siechnicach:

 1. Szkoła podstawowa nr 1 w Siechnicach, ul. Szkolna 4
 2. Szkoła podstawowa nr 2 w Siechnicach, ul. Księżnej Anny z Przemyślidów 6
 3. Żłobek samorządowy w Siechnicach, ul. Mickiewicza 16
 4. Przedszkole publiczne "Układanka" w Świętej Katarzynie, ul. Dąbrowskiego 3
 5. Przedszkole publiczne w Żernikach Wrocławskich, ul. Kolejowa 2
 6. Przedszkole publiczne "Wedanek" w Żernikach Wrocławskich, ul. Wrocławska 35
 7. Szkoła podstawowa w Radwanicach, ul. Szkolna 14a
 8. Przedszkole publiczne w Iwinach ul. Słoneczna 18
 9. Oczyszczalnia ścieków w Siechnicach, ul. Zachodnia 5
 10. Estakada na terenie Elektrociepłowni "Czechnica" w Siechnicach, ul. Fabryczna 22
 11. Budynek dworca PKP w Siechnicach, ul. Kolejowa 4a
 12. Budynek przedsiębiorstwa ESV w Siechnicach, ul. Ciepłownicza 1A
 13. Budynek dworca PKP w Świętej Katarzynie, ul. Kolejowa 3
 14. Budynek Biblioteki Publicznej w Radwanicach, ul. 1-go Maja 7
 15. Klub Osiedlowy Centrum Kultury w Radwanicach, ul. Kolejowa 8
 16. Stacja Uzdatniania Wody w Groblicach, ul. Kolejowa, dz. nr 35/9
   

Zobacz też: Jakość powietrza w Siechnicach - dane z czujników Airly
 

Na podstawie mat. prasowe PGE, mat. własne

 • Więcej
 • w kategorii inne