Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 16-08-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
27.09.2020

Powiat wrocławski: dron będzie badał jakość powietrza

Zbliżamy się do pory roku, kiedy coraz częściej jesteśmy alarmowani o złej jakości powietrza. Częścią walki ze smogiem są kontrole i próba zwalczenia złych nawyków. Przed sezonem jesiennym powiat wrocławski kupił drona z wbudowanymi czujnikami stężenia zanieczyszczeń w powietrza, w tym pyłu PM10 i PM2,5, tlenków azotu oraz formaldehydu.

Siechnice: Powiat wrocławski: dron będzie badał jakość powietrza
fot. zdjęcie ilustracyjne

Obowiązujący Program Ochrony Środowiska dla Powiatu Wrocławskiego na lata 2016 - 2019 z uwzględnieniem perspektywy do roku 2023, a także Strategia Rozwoju Powiatu Wrocławskiego do 2020 roku nakładają obowiązek realizacji zadań związanych z rozwojem społeczno - gospodarczym i ochroną środowiska. Stąd w wyniku realizacji zadania Lotniczy Monitoring Atmosfery w Powiecie Wrocławskim, pozyskano dotację ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu na zakup drona. Specjalna aparatura badawcza umieszczona na urządzeniu pozwoli na monitorowanie kondycji powietrza i poziomu stężonych w nim zanieczyszczeń.

Jest to kolejny krok w stronę zwalczania złych nawyków mieszkańców powiatu wrocławskiego, związanych z nieodpowiednim użytkowaniem przestarzałych pieców na paliwa stałe. Jeśli wykryte stężenie substancji szkodliwych znacząco przekroczy dopuszczalne normy właściciel nieruchomości, która je generuje, będzie się musiał liczyć z ryzykiem otrzymania mandatu na kwotę nawet 500 zł.

Kolejną metodą walki ze smogiem jest zachęta dla mieszkańców do korzystania z proekologicznych dotacji.

Obecnie bieżące informacje na temat jakości powietrza w Siechnicach dostarczają czujniki ulokowane na ul. Szkolnej. W Radwanicach podobne urządzenie znajduje się na ul. Szkolnej, a w Św. Katarzynie na ul. Głównej. Na jesień 2020 roku zapowiedziana została instalacja kolejnych, 16 czujników smogu.

  • Więcej
  • w kategorii inne