Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 17-07-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
14.02.2024

Jest koncepcja na przebudowę skrzyżowania przy Lidlu. Wkrótce przetarg?

Burmistrz Siechnic zaprezentował koncepcję przebudowy skrzyżowania DK94 przy Lidlu w Siechnicach. Jak zapewnia w ciągu kilku tygodni ma ruszyć przetarg Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). W miejscu skrzyżowania miałoby powstać rondo.

Siechnice: Jest koncepcja na przebudowę skrzyżowania przy Lidlu. Wkrótce przetarg?
fot. Skrzyżowanie DK94 na wysokości ul. Ciepłowniczej w Siechnicach; Toro Park, Citronex, Lidl

Na oficjalnym profilu burmistrza Milana Ušáka na portalu Facebook pojawiła się zapowiedź organizowanego przez GDDKiA przetargu na przebudowę skrzyżowania DK94 na wysokości Lidla w Siechnicach. Inicjatywa ta, mająca na celu usprawnienie przepływu ruchu w tym newralgicznym punkcie, budzi zarówno nadzieje, jak i wątpliwości.

W ramach spotkania z przedstawicielami GDDKiA, burmistrz Siechnic omawiał plany, które zakładają wybudowanie ronda w ciągu DK94 oraz dodatkowego ronda w głębi, między stacją Citronex a Lidlem. Taki układ ma za zadanie nie tylko usprawnić ruch, ale również zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich uczestników drogi.

Przetarg, który ma pojawić się w najbliższych tygodniach, będzie ogłoszony w formule "zaprojektuj i wybuduj". To oznacza, że wykonawca będzie odpowiedzialny za całość procesu – od projektu po realizację. Dodatkowym atutem jest fakt dotacji, którą Gmina Siechnice uzyskała w ubiegłym roku – kwota 35 mln zł znacząco wpłynie na możliwości finansowania inwestycji.

Krok ku poprawie komunikacji czy przedwyborcza obietnica?

Jednakże, jak to często bywa, nie brakuje głosów sceptycznych. Komentujący wpis wskazują na zbliżające się wybory i zastanawiają się, czy zapowiedzi te nie są jedynie próbą zyskania przychylności wyborców i czy nie skończy się na zapowiedziach.

Burmistrz zapewnia jednak, że przetarg powinien pojawić się w ciągu kilku tygodni, a o postępach Urząd będzie informował na bieżąco.
 

Chwila na zakupy, godzina na wyjazd

Kluczowym elementem całej inwestycji jest skrzyżowanie DK94 z ulicą Ciepłowniczą i centrum handlowym Toro Park, otwartym w 2021 roku. To właśnie w tym miejscu, szczególnie w godzinach szczytu, tworzą się długotrwałe korki, powodując frustrację kierowców. Dochodzi do sytuacji, gdy wyjazd z parku handlowego to kilkadziesiąt minut stania w kolejce samochodów.

Sklepy w porządku, dałabym 5 gwiazdek, ale nie da się stąd odjechać. Droga powrotna to godzina do wyjazdu na skrzyżowanie jak masz pecha zaparkować koło sklepu (czwartek 18 godzina) - brzmi jedna z opinii w serwisie Google o Toro Park w Siechnicach.

Dodatkowo otwarcie kolejnych sklepów w rejonie centrum handlowego oraz nowej szkoły przy ul. Ciepłowniczej jeszcze bardziej zwiększyło ruch w tym już i tak obciążonym miejscu. Planowana przebudowa skrzyżowania DK94 ma więc na celu nie tylko poprawę przepustowości, ale również znaczące podniesienie komfortu życia mieszkańców Siechnic i okolic.