Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 17-07-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Jak działa nebulizator i kiedy go używać?

Nebulizator to sprzęt, który powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego domu, w którym mieszka małe dziecko. Jest pomocny w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Jak działa nebulizator i dlaczego warto go stosować?

Siechnice: Jak działa nebulizator i kiedy go używać?

Zasada działania nebulizatora

Nebulizator to urządzenie, które używane jest głównie przez rodziców małych dzieci. Jednak stosować go może każdy, niezależnie od wieku. Dzięki niemu można szybko podać lek w formie wziewnej bezpośrednio do górnych dróg oddechowych.

Urządzenie składa się z kompresora powietrza lub ultradźwiękowego generatora. Działanie nebulizatora opiera się na rozbijaniu leku do postaci mgiełki, którą następnie pacjent wdycha za pomocą specjalnej maseczki lub ustnika.

Nebulizatora używa się do podawania leków sterydowych, rozszerzających oskrzela, leków przeciwzapalnych, a także soli fizjologicznej. Forma, w jakiej lek przyjmuje pacjent, szybciej trafia do miejsca przeznaczenia. Ta forma aplikacji leków jest skuteczniejsza w porównaniu do tradycyjnych metod.

Jak używać nebulizatora?

Korzystanie z urządzenia nie jest skomplikowane. Wystarczy w odpowiedni pojemniczek wlać lek, założyć maskę i oddychać. Maska musi być odpowiednio dopasowana do twarzy, tak, by lek nie uciekał bokiem. W przypadku korzystania z ustnika należy oddychać przez usta, a nie przez nos.

W trakcie nebulizacji pacjent musi siedzieć prosto i spokojnie. Nie powinno się leżeć na boku. Małe dzieci można ułożyć w pozycji półsiedzącej, z lekko odchyloną do tyłu głową. Na rynku dostępne są nebulizatory, pozwalające na aplikowanie leku w pozycji leżącej. To dobre rozwiązanie dla małych dzieci, które często inhaluje się przez sen.

Po każdym użyciu nebulizatora należy zadbać o jego higienę. Po aplikacji leku należy umyć maseczkę. Niektóre leki (np. astmatyczne), mogą pozostawiać na zębach przebarwienia. Dlatego też po nebulizacji konieczne jest umycie zębów oraz twarzy, by usunąć resztki leku.

Kiedy warto użyć nebulizatora?

Nebulizatory stosuje się w przypadku chorób układu oddechowego, również ich przewlekłej postaci. Bardzo często nebulizację stosuje się w przypadku zaostrzenia astmy, by szybko i skutecznie podać lek rozszerzający oskrzela i ułatwiający oddychanie. Minimalizuje to ryzyko poważniejszych powikłań. Również osoby cierpiące na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, mukowiscydozę czy zespół krupu stosują nebulizację, jako formę terapii.

Nebulizator często jest stosowany u dzieci z infekcjami górnych dróg oddechowych, zapaleniem oskrzeli i płuc. Maluchy mogą mieć problem z odpowiednim używaniem inhalatorów, dlatego w ich przypadku nebulizacja pozwala na skuteczniejsze leczenie. Nebulizator może być także stosowany w celu łagodzenia kataru, kaszlu czy bólu gardła.

Nebulizator to urządzenie medyczne, które jest proste w działaniu i obsłudze. Dzięki niemu forma podania leku jest skuteczniejsza, a terapia znacznie szybsza. Zanim jednak skorzystamy z nebulizacji, warto skonsultować się z lekarzem, w celu dostosowania leczenia do objawów.