Ciepło dla aglomeracji wrocławskiej. Kolejne obiekty przyłączone do sieci Kogeneracji
Zobacz też:
Ciepło produkowane przez KOGENERACJĘ w trzech elektrociepłowniach (EC Wrocław, EC Czechnica, EC Zawidawie) zasila blisko 60 proc. gospodarstw domowych aglomeracji wrocławskiej. Na Zawidawiu, jednym z wrocławskich osiedli oraz w gminie Siechnice spółka jest również dystrybutorem dostarczającym ciepło za pośrednictwem własnej sieci. Jej rozbudowa to jeden z elementów strategii firmy.
– Dzięki inwestowaniu w rozwój lokalnych sieci ciepłowniczych działamy na rzecz likwidacji niskiej emisji, a tym samym przyczyniamy się do poprawy jakości powietrza, w regionie – podkreśla Andrzej Jedut, prezes zarządu KOGENERACJI.
Klientami KOGENERACJI są zarówno odbiorcy indywidualni, instytucjonalni, deweloperzy, wspólnoty mieszkaniowe oraz inwestorzy z obszaru produkcji przemysłowej. W 2022 roku spółka wybudowała przyłącza i węzły cieplne do 28 lokalizacji na terenie Wrocławia i gminy Siechnice.
Kogeneracja w Siechnicach - ciepło dla nowych odbiorców
Położone kilkanaście kilometrów od Wrocławia Siechnice są atrakcyjną alternatywą mieszkaniową dla osób pracujących w stolicy Dolnego Śląska. W 2022 roku KOGENERACJA wybudowała w tym obszarze węzły cieplne w budynkach wielorodzinnych oraz jednorodzinnych na kilku osiedlach (Willa Róża przy ulicy Świętego Krzyża, Laguna, przy ulicy Paderewskiego i Scandi City). Do sieci zostały też przyłączone budynki wielorodzinne zlokalizowane w pobliskiej Świętej Katarzynie.
Dodatkowo prowadzone były prace modernizacyjne. KOGENERACJA zamieniła węzeł grupowy na 6 węzłów bezpośrednich w dziewięciu budynkach wielorodzinnych oraz dobudowała sieć ciepłej wody użytkowej w Spółdzielni Mieszkaniowej Ogrodnik. Infrastruktura ciepłownicza realizowana w ubiegłym roku w Siechnicach objęła też obiekty przemysłowe – halę przemysłowo-logistyczną 3LP i park handlowy Retail Park.
Ciepło dla we Wrocławia
We Wrocławiu w rejonie Psiego Pola KOGENERACJA własną siecią dystrybucyjną dostarcza ciepło sieciowe zarówno do obiektów przemysłowych jak i do odbiorców indywidualnych. Działająca tam elektrociepłownia EC Zawidawie początkowo realizowała dostawy do obiektów przemysłowych oraz przez dystrybutora ciepła do osiedli mieszkaniowych w rejonie osiedla im. Bolesława Krzywoustego i starej części Psiego Pola. Dzięki trwającym od 2019 r. pracom inwestycyjnym, ciepło sieciowe bezpośrednio z tej elektrociepłowni popłynęło również do mieszkańców oraz podmiotów użyteczności publicznej w rejonie ulicy Bierutowskiej i osiedli zlokalizowanych na Zakrzowie. Kolejne etapy budowy sieci objęły odcinki ulic Bierutowskiej do Dobroszyckiej, od Królewskiej wzdłuż Zatorskiej do Stoczniowej i Masztowej. W ubiegłym roku do sieci KOGENERACJI zostały tutaj przyłączone budynki wielorodzinne wybudowane przy ul. Odolanowskiej.
Całkowita długość wybudowanej przez KOGENERACJĘ S.A. sieci i przyłączy ciepłowniczych w roku 2022 wynosi 4,3 km, a łączna moc zainstalowana sięgnęła blisko 11 MW. W kolejnych latach spółka przewiduje dalszy rozwój sieci ciepłowniczej, przyłączy i węzłów cieplnych zarówno w gminie Siechnice, jak i we Wrocławiu.