Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 13-06-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
29.12.2022

Cytologia cytologii nierówna – dlaczego warto zdecydować się na cytologię płynną zamiast klasycznej

Rak szyjki macicy odpowiada w Polsce za 3,8% zgonów nowotworowych. To pokłosie zaniechań badań profilaktycznych. Tymczasem bezbolesna cytologia jest w stanie wykryć już bardzo wczesne zmiany, które są w niemal 100% wyleczalne. Wyjątkowo czuła, a przez to wartościowa diagnostycznie jest cytologia płynna, coraz częściej wykonywana zamiast cytologii klasycznej.

Siechnice: Cytologia cytologii nierówna – dlaczego warto zdecydować się na cytologię płynną zamiast klasycznej

Badanie cytologiczne – co to takiego?

Badanie cytologiczne zna każda kobieta. Niestety, niektóre wyłącznie ze słyszenia. Mimo wciąż prowadzonych akcji profilaktycznych wiele z nich rezygnuje z regularnej diagnostyki. Często powodem takiego zachowania jest strach przed uzyskaniem nienapawających optymizmem wyników. Tymczasem, wczesna diagnostyka daje niemal 100% szans na wyzdrowienie. Im później rozpoczęte zostanie leczenie, tym szanse na przeżycie maleją. To z tego powodu każdego dnia na raka szyjki macicy umiera pięć kobiet. Strach nie jest więc dobrym doradcą.

Cytologia jest podstawowym elementem diagnostyki stanów przednowotworowych szyjki macicy. Wykrywa nawet niewielkie zmiany o charakterze przednowotworowym. W czasie badania, gdy pacjentka leży wygodnie na fotelu ginekologicznym – lekarz przy pomocy specjalnej jednorazowej szczoteczki pobiera komórki nabłonka (z tarczy i kanału szyjki macicy), zabezpiecza próbkę i przekazuje ją do analizy mikroskopowej. Badanie jest całkowicie bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut.

Kobiety w wieku 21–29 lat powinny wykonywać cytologię nie rzadziej niż co trzy lata. Te nieco starsze – w wieku 30–65 lat powinny pamiętać o wykonywaniu diagnostyki w oparciu o test na HPV co najmniej  raz na pięć lat. Są to rekomendacje. Jednak mając w trosce swoje własne zdrowie i życie, warto powtórzyć  badanie każdego roku. Możesz je zaplanować w okolicy urodzin albo rozpoczęcia nowego roku, by w ten sposób nigdy o nim nie zapomnieć.

Warto również mieć na uwadze, że aby wyniki nie były obarczone ryzykiem błędu, cytologię należy wykonać w pierwszej połowie cyklu (kilka dni po ustawieniu krwawienia miesięcznego). Przed samym badaniem wstrzymaj się od wykonywania irygacji i stosunków seksualnych przez dobę poprzedzającą wizytę u ginekologa.

Różnica między cytologia płynna a klasyczną

Różnica między cytologią klasyczną a płynną (tzw. LBC) nie tkwi w sposobie wykonywania badania. W obu przypadkach próbka pobierana jest w analogiczny sposób. Odmienny jest jednak sposób, w jaki próbka nabłonka zostaje przygotowana do analizy laboratoryjnej. 

Być może zwróciłaś uwagę, że przy klasycznej cytologii lekarz po pobraniu próbki rozprowadza ją na szkiełku. Dopiero tak przygotowany materiał przekazuje do analizy. Natomiast w przypadku cytologii płynnej (zwanej cytologią LBC bądź cytologią podwyższonej czułości) cały materiał zgromadzony na szczoteczce, razem ze szczoteczką,  lekarz umieszcza w pojemniku z płynem utrwalającym.

Ta pozornie nieistotna różnica ma ogromne znaczenie dla uzyskiwanych później wyników. Dlaczego? W przypadku wykonywania klasycznego szkiełkowego rozmazu tylko część pobranego nabłonka zostaje umieszczona na szkiełku. Większość pozostaje na powierzchni szczoteczki, przy pomocy której został pobrany. Natomiast w przypadku cytologii płynnej dopiero w laboratorium próbka zostaje przeniesiona na szkiełko, po uprzednim odfiltrowaniu zanieczyszczeń. Cały pobrany nabłonek może być więc poddany analizie.

Dlaczego warto wykonać cytologię płynną?

Cytologia płynna ma wyższą czułość niż jej klasyczny odpowiednik. Zwróć uwagę na to, jakiej techniki używa wybrany przez ciebie ginekolog we Wrocławiu. Chodzi przecież o twoje życie i zdrowie.

Wyższa czułość cytologii płynnej wynika z innego sposobu utrwalenia pobranego nabłonka. Dzięki temu w laboratorium cytolodzy mogą wykonać rozmaz samodzielnie z oczyszczonej całej próbki.

W przypadku cytologii klasycznej rozmaz nie zawsze nadaje się do oceny. Nierzadko więc analitycy w laboratorium otrzymują próbkę, w której komórki nachodzą na siebie lub są przesłonięte leukocytami bądź krwinkami czerwonymi co utrudnia, a niekiedy uniemożliwia analizę.

Co ciekawe próbka utrwalona metodą cytologii płynnej może zostać wykorzystana do kilku analizy (w przypadku klasycznego badania konieczne jest pobranie kolejnego fragmentu nabłonka). Dzięki temu można nie tylko sprawdzić, czy w nabłonku szyjki macicy nie rozwijają się zmiany przednowotworowe, ale też przeprowadzić diagnostykę np. pod kątem  infekcji HPVczy chlamydii.

Zapraszamy do FemiMea Centrum Ginekologii i Położnictwa gdzie lekarze ginekolodzy wykonują cytologię, badania na HPV oraz kolposkopię i elektrokonizację LEEP.
 

Źródła:

  1. Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy 2021, https://www.gov.pl/web/wsse-krakow/europejski-tydzien-profilaktyki-raka-szyjki-macicy-2021, dostęp: 12.12.2022 r.
  2. Cytologa na podłożu płynnym w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy – kwalifikacja świadczenia, Agencja Ochrony Technologii Medycznej i Taryfikacji Wydział Świadczeń Opiek zdrowotnej, https://bipold.aotm.gov.pl/assets/files/zlecenia_mz/2017/194/RPT/2018.06.20_Cytologia_LBC_raport.pdf, dostęp: 12.12.2022 r.
  3. Nowe „złote standardy” w cytologii Liquid Based Cytology (LBC), https://diag.pl/lekarz/wp-content/uploads/sites/3/2018/01/Folder_LBC_2018.pdf, dostęp: 12.12.2022 r.
  4. M. Wrześniewska, O. Adamczyk-Gruszka, Możliwości diagnostyczne i diagnostyczno-terapeutyczne w profilaktyce raka szyjki macicy, „Studia Medyczne” 2013, nr 29(1), s. 109–116.
  5. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące diagnostyki, profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, „Przegląd Menopauzalny” 2006, nr 4, s. 198–201.


We współpracy z FemiMea Centrum ginekologii i położnictwa