Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 21-06-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
12.12.2022

Czad zabija. Jak zapobiegać zatruciom tlenkiem węgla

Nadszedł ten czas w roku, kiedy zdecydowanie bardziej narażeni jesteśmy na zatrucie czadem. Tyle się o nim słyszy - ale czym on rzeczywiście jest i dlaczego jest tak groźny? Jak zapobiegać zatruciom tlenkiem węgla i co robić, gdy to właśnie my zostaniemy narażeni na wdychanie go? O tym wszystkim przeczytasz w tym artykule.

Siechnice: Czad zabija. Jak zapobiegać zatruciom tlenkiem węgla

Co to jest czad?

Czad - inaczej tlenek węgla - jest bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku gazem. Powstaje w procesie spalania paliw płynnych i stałych, a także gazu na skutek niedostatecznej podaży tlenu niezbędnego do całkowitego spalenia paliwa.

Dlaczego czad jest groźny?

Głównym powodem, dla którego tlenek węgla uważany jest za niezwykle szkodliwy należy proces ograniczenia do minimum dostępu tlenu do organizmu (a nawet jego całkowite uniemożliwienie). W skutek tego dochodzi do niedotlenienia wszystkich tkanek organizmu, a to z kolei prowadzi do śmierci.

Zatrucie tlenkiem węgla - skąd mam wiedzieć?

W zależności od stężenia czadu we wdychanym powietrzu mogą wystąpić różnego rodzaju charakterystyczne objawy, począwszy od bólu głowy, przez ogólne osłabienie i zawroty głowy, przez drgawki i wymioty, na utracie przytomności, zaburzeniach tętna, zwolnionym oddechu czy śpiączce kończąc. Szybkość i intensywność objawów zależy w głównej mierze od stężenia czadu we wdychanym powietrzu. Im stężenie jest wyższe, tym szybciej pojawią się niepożądane objawy i tym bardziej mogą być one intensywne.

Największe ryzyko zatrucia czadem występuje w okresie grzewczym

To właśnie na okres jesienno-zimowej pogody przypada najwyższy szczyt zatruć tym groźnym dla zdrowia gazem. Ryzyko zwiększa się zarówno w momencie korzystania z niesprawnych urządzeń grzewczych, a także podczas ich nieumiejętnej eksploatacji. Do zatrucia czadem przyczyniają się także niesprawne przewody kominowe i brak lub niedrożna wentylacja pomieszczeń.

Jak chronić się przed ryzykiem zatrucia tlenkiem węgla?

Istnieje kilka obligatoryjnych punktów, które każdy gospodarz domu powinien odhaczyć na liście przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Należą do nich przede wszystkim:

  • coroczne kontrole kominiarskie i regularne czyszczenie przewodów kominowych,
  • systematyczne kontrole drożności przewodów wentylacyjnych i nie zasłanianie kratek wentylacyjnych,
  • przeprowadzanie kontroli piecyków, term gazowych i kuchenek oraz używanie ich zgodnie z przeznaczeniem,
  • zmiana trybu ustawień okien z letniego na zimowy,
  • zapewnienie częstego wietrzenia pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia spalające (kuchenki, piece, kotłownie),
  • zainstalowanie czujników czadu w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia spalające.

Jeśli zauważymy, że samopoczucie nasze lub naszych bliskich nagle się pogorszyło, należy natychmiast przewietrzyć mieszkanie i wezwać odpowiednie służby dzwoniąc na numer 112.