Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 30-06-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
21.05.2021

Planuję długie życie. Jak się chronić przed rakiem?

Kampania Planuję długie życie ma na celu promocję zdrowia oraz profilaktykę nowotworową. Jak wskazują badania, profilaktyka ta jest w Polsce mocno zaniedbywana. Program Panuję długie życie zakłada dążenie do przybliżenia się do wskaźników europejskich w zakresie szansy na przeżycie chorych. Badania szacują, że nawet 90% nowotworów jest determinowanych przez czynniki, na które mamy wpływ.

Siechnice: Planuję długie życie. Jak się chronić przed rakiem?

Dzięki realizacji szeregu działań nakierowanych na rozwój wczesnej profilaktyki nowotworów złośliwych, jest szansa na to, by zrealizować cele programu. Profilaktyka nowotworowa polega na tym, aby utrwalać wśród ludzi prawidłowe wzorce zdrowego stylu życia i zapobieganiu chorobom co jest możliwe dzięki kontrolowaniu czynników ryzyka, ze szczególnym nastawieniem na raka szyjki macicy, raka piersi, raka jelita grubego czy raka płuc.

Podstawowe zasady zdrowego stylu życia. Badania szacują, że nawet 90% nowotworów jest determinowanych przez czynniki, na które mamy wpływ. Możemy zatem znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór stosując się co podstawowych zasad zdrowego stylu życia.

  • całkowita rezygnacja z palenia tytoniu oraz przebywania w miejscach gdzie jesteśmy biernymi palaczami
  • utrzymanie prawidłowej wagi ciała
  • regularna aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu
  • prawidłowa dieta, która polega na ograniczeniu spożycia czerwonego mięsa, dużej ilości tłuszczy, produktów wysoko przetworzonych, zwłaszcza tych z dużą ilością cukru oraz soli, w zamian za wzbogacenie jej o dużą ilość warzyw i owoców, a także produktów pełnoziarnistych
  • ograniczenie spożycia alkoholu
  • odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna, w postaci kremów z wysokim filtrem oraz unikanie solarium
  • ochrona przed szkodliwymi substancjami chemicznymi w miejscu pracy
  • stosowanie szczepień ochronnych, które są skutecznych sposobem na uniknięcie zachorowania na nowotwory związane z infekcjami wirusowymi
  • wczesna diagnostyka polegająca na wyrywaniu niektórych nowotworów przed wystąpieniem pierwszych objawów
  • karmienie piersią

Warto wprowadzać zasady zdrowego trybu życia. Poniżej film z prostymi ćwiczeniami w ramach akcji "Rak nie lubi ruchu", opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia.