Smog w Siechnicach - zobacz czujniki smogu
Zobacz też:
Czujniki to nie tylko ważne narzędzie w walce ze smogiem, ale także źródło cennych informacji dla mieszkańców. Dzięki nim można sprawdzić bieżące stężenia pyłów PM 10 i PM 2,5 oraz innych zanieczyszczeń. Wybrane czujniki rejestrują także więcej parametrów, m.in. tlenek węgla czy dwutlenek siarki, a nawet poziom hałasu. Dostęp do tych danych umożliwia m.in. podejmowanie świadomych decyzji o korzystaniu z aktywności na świeżym powietrzu.
Oto lista czujników, które prezentujemy w zakładce Czujniki Smogu w gminie Siechnice:
- SP nr 2 w Siechnicach, ul. Księżnej Anny z Przemyślidów 6
- ESV w Siechnicach, ul. Ciepłownicza 1a
- Żłobek w Siechnicach, ul. Mickiewicza 16
- Siechnice DK94, ul. Opolska 2
- SP nr 1 w Siechnicach, ul. Szkolna 4
- Elektrociepłownia w Siechnicach, ul. Fabryczna 22
- Dworzec PKP w Siechnicach, ul. Kolejowa 4a
- Oczyszczalnia Siechnice, ul. Zachodnia 5
- Radwanice, ul. Piastowska 2
- Biblioteka w Radwanicach, ul. 1-go Maja 7
- Klub Centrum Kultury w Radwanicach, ul. Kolejowa 8
- Radwanice DK94, ul. Melioracyjna 1
- SP w Radwanicach, ul. Szkolna 14a
- Groblice, ul. Opolska 14
- Dworzec PKP w Św. Katarzynie, ul. Kolejowa 3
- ZGK Św. Katarzyna, ul. Żernicka 17
- Przedszkole w Św. Katarzynie, ul. Dąbrowskiego 3
- Przedszkole w Iwinach, ul. Słoneczna 18
- Żerniki Wrocławskie, ul. Letnia 22
- Przedszkole w Żernikach Wr., ul. Kolejowa 2
Smog - smoke & fog
Słowo "smog" jest zbitką dwóch angielskich słów: smoke (dym) i fog (mgła), co doskonale oddaje jego naturę – jest to zanieczyszczone powietrze, które powstaje z połączenia dymu, pyłów i innych zanieczyszczeń z mgłą. Termin ten został po raz pierwszy użyty w Londynie na początku XX wieku, by opisać charakterystyczną dla tego miasta mieszaninę mgły i dymu ze spalin.
Smog a zdrowie
Złe warunki smogowe mogą mieć poważny wpływ na zdrowie ludzi i środowisko. Długotrwała ekspozycja na smog może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak:
- Choroby układu oddechowego: Smog może powodować lub pogarszać astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) i inne choroby płuc. Pyły zawieszone PM 10 i PM 2,5 mogą wnikać głęboko do płuc, powodując stany zapalne i uszkodzenia tkanek.
- Problemy sercowo-naczyniowe: Badania wykazały, że smog może zwiększać ryzyko zawału serca, udaru mózgu i innych problemów z układem krążenia.
- Wpływ na oczy i skórę: Smog może podrażniać oczy, nos i gardło, a także powodować problemy skórne, takie jak wysypki i podrażnienia.
- Wpływ na rozwój płodu: Istnieją dowody na to, że smog może wpływać na rozwój płodu w ciąży, zwiększając ryzyko przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka.
- Wpływ na środowisko: Smog przyczynia się do kwaśnych deszczów, które mogą szkodzić roślinności, glebie i wodnym ekosystemom.
Zobacz też: Nowe stacje monitoringu jakości powietrza w Siechnicach już jesienią