Praca w województwie dolnośląskim - gdzie jej szukać poza Wrocławiem?

Zobacz też:
Jaką pracę można dostać na Dolnym Śląsku poza Wrocławiem? Oferty w dolnośląskim
Nie jest zaskoczeniem, że większość wyników wyszukiwania frazy „praca Dolnośląskie” dotyczy pracy we Wrocławiu. Jednak także inne miasta Dolnego Śląska oferują pracę w różnych branżach i na różnego szczebla stanowiskach. Przykładem są trzy największe po Wrocławiu Wałbrzych, Legnica Jelenia Góra.
Ogłoszenia o pracę w województwie dolnośląskim dotyczą pracy na produkcji, w sprzedaży, gastronomii, łańcuchu dostaw i pracy na magazynie. W innych miastach rzadziej niż we Wrocławiu poszukuje się specjalistów w dziedzinie IT, inżynierów czy specjalistów od marketingu i reklamy. Dostępne są natomiast stanowiska wymagające wiedzy z dziedziny finansów i ekonomii, administracji biurowej, zarządzania zasobami ludzkimi oraz doświadczenia w sprzedaży.
Najwięcej pracowników potrzeba do sprzedaży, obsługi klienta i do pracy na produkcji. Zwłaszcza w tej ostatniej kategorii poszukiwani są kandydaci zarówno o niskich, jak i wysokich kwalifikacjach – do pracy fizycznej lub nieskomplikowanej i do obsługi maszyn, z wiedzą i doświadczeniem w nadzorowaniu linii produkcyjnej czy umiejętnościami i uprawnieniami np. spawalniczymi.
Sytuacja na rynku pracy w powiatach województwa dolnośląskiego – gdzie szukać pracy?
Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy prowadzi statystyki dotyczące ofert pracy na Dolnym Śląsku i co miesiąc przygotowuje podsumowanie sytuacji na rynku pracy w województwie. Najwięcej pracy niezmiennie jest w powiecie wrocławskim grodzkim. Na drugim miejscu jest powiat oławski, w którym jest już o połowę mniej ogłoszeń o pracę w stosunku do lidera. Na kolejnych lokatach w rankingu największej liczby ofert pracy są powiat wrocławski ziemski, wałbrzyski grodzki, świdnicki, bolesławiecki oraz kłodzki.
W województwie dolnośląskim stopa bezrobocia wynosi 5,8 procent, czyli jest mniejsza niż w całej Polsce (dane z końca marca 2018 roku). Największą stopę bezrobocia mają powiaty górowski (16,1) i złotoryjski (15,8 procent), a także niektóre powiaty, w których nie brakuje ofert pracy, m.in. wałbrzyski (15 procent) i kłodzki (12,1 procent).
Anna Harasymiuk
Zobacz także: Katowice staną się centrum biznesowym?
Artykuł partnera