Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 27-07-2021
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
10.03.2020

Materiały informacyjne: Czym jest koronawirus i jak ograniczać ryzyko zakażenia?

Przedstawiamy materiały informacyjne Ministerstwa Zdrowia na temat koronawirusa SARS-Cov-2. Jakie są sposoby ograniczania ryzyka zakażenia, jakie stosować środki ostrożności i jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia u siebie lub swoich bliskich? Zobacz szczegółowe informacje.

Siechnice: Materiały informacyjne: Czym jest koronawirus i jak ograniczać ryzyko zakażenia?

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę COVID-19, która przenoszona jest drogą kropelkową. Najczęściej objawia się ona gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni czy też zmęczeniem. Ciężki przebieg tej choroby obserwuje się u ok. 15-20% pacjentów, a do zgonów dochodzi u 2-3% osób zakażonych. Na rozwinięcie się ciężkiej postaci choroby i zgon najbardziej narażone są osoby starsze, z obniżoną odpornością oraz te już chore, w szczególności przewlekle. Jak dotąd najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia wirusem odnotowano w Chinach (99%), Korei Południowej oraz we Włoszech.

Aby chronić się przed potencjalnym zakażeniem należy:

  • myć często ręce wodą z mydłem,
  • unikać dotykania oczu, nosa i ust,
  • zakrywać usta i nos podczas kaszlu lub kichania zgiętym łokciem lub chusteczką,
  • zachować bezpieczną odległość (1 do 1,5 m) od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
     

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni wróciłeś z kraju, w którym występuje koronawirus i masz objawy choroby (gorączka, kaszel, duszności) lub miałeś kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie to niezwłocznie należy powiadomić telefonicznie o tym fakcie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. We Wrocławiu są to:

  1. dla dzieci - Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego, Oddział Kliniczny Zakaźny Tytusa Chałubińskiego 2-2a (Oddział dziecięcy) Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych, ul. Chałubińskiego 2-2A,
  2. dla dorosłych - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J.Gromkowskiego, ul. Koszarowa 5.
     

Jeśli masz objawy choroby, ale nie byłeś w kraju, w którym występuje wirus i nie miałeś kontaktu z osobą zakażoną to należy stosować podstawowe środki zapobiegawcze podczas kichania, kaszlu, mycia rąk oraz pozostać w domu na czas powrotu do zdrowia.

Oficjalne informacje i komunikaty, które potwierdzone są przez Ministerstwo Zdrowia lub Główny Inspektorat Sanitarny i opracowywane na podstawie danych ECDC oraz WHO dostępne są na stronie www.gov.pl/koronawirus. Działa również całodobowa infolinia NFZ pod numerem telefonu 800 190 590.

źródło: gov.pl

Wczytuję komentarze...