Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 29-06-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
18.05.2021

Kalendarz alergika. Zobacz, co pyli w naszym regionie

Po długiej, słotnej zimie z pewnością wielu z nas nie mogło już doczekać się wiosny, pierwszych ciepłych promieni słońca, wesołego śpiewu ptaków, intensywnej zieleni drzew i traw, pięknego zapachu kwitnących kwiatów. Nic tylko zrzucić puchowe kurtki i wyjść na spacer, by nacieszyć oko budzącą się do życia naturą i uzupełnić zapasy witaminy D. Jednak nie dla wszystkich okres wiosenno-letni jest tak łaskawy. Ze względu na intensywne pylenie roślin, dla alergików ten czas to najbardziej uciążliwe pory roku, kojarzące się z katarem, kichaniem i załzawionymi oczami. Jakie są najczęstsze objawy alergii na pyłki i jak sobie z nimi radzić? Które rośliny pylą w konkretnych miesiącach? Kalendarz pylenia pozwolić ci sprawdzić stężenie alergenów w poszczególnych miesiącach i odpowiednio przygotować się na ten trudny czas.

Siechnice: Kalendarz alergika. Zobacz, co pyli w naszym regionie

Jakie rośliny pylą w maju?

W maju największym utrapieniem dla alergików są trawy, kwiaty i zioła wywołujące typowe objawy w postaci kataru siennego czy swędzenia gardła. Pylić zaczyna m.in. babka lancetowata, szczaw i pokrzywa. W tym miesiącu alergicy powinni unikać spacerów po łąkach oraz obszarach gęsto porośniętych kwiatami i wysokimi trawami. Warto także zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne, które zapobiegają przedostawaniu się uczulających pyłków w okolice oczu.
 

Jakie rośliny pylą w czerwcu?

Choć trawy zaczynają pylić już pod koniec kwietnia, to najwyższe stężenie ich pyłków w powietrzu przypada właśnie na czerwiec i lipiec. To samo tyczy się chwastów - na czerwiec najintensywniejsze pylenie pokrzywy. Zatem osoby cierpiące na alergie nadal powinny zwracać uwagę na odpowiednie zabezpieczenie się przed wyjściem z domu. Ponadto szczyt pylenia przeżywają także grzyby mikroskopijne z gatunku Cladosporium.

Jakie rośliny pylą w lipcu?

W lipcu alergikom nadal najbardziej dokuczać będą trawy i grzyby. Prócz wymienionych powyżej, intensywnie pylić zaczyna również komosa oraz bylica, będąca trzecim co do intensywności alergenem unoszącym się w powietrzu w okresie letnim. Jeśli chodzi o grzyby, to wciąż utrzymuje się wysokie stężenie zarodników grzybów Cladosporium oraz Alternaria. Właśnie przed nimi uchronić się jest najtrudniej, jako że występują one zarówno w środowisku zewnętrznym, jak i wewnętrznym. W tym okresie warto szczególnie zadbać o dokładnie czyszczenie miejsc, w których grzyby te występują najczęściej: lodówek, umywalek, kabin prysznicowych czy pralek.
 

Jakie rośliny pylą w sierpniu?

Niestety sierpień również pozostaje uciążliwym miesiącem dla alergików. Wszystkie wymienione powyżej rośliny nie przestają intensywnie pylić, przysparzając nieprzyjemnych objawów alergii. Dodatkowo do ich grona dołącza ambrozja, której pyłki są silnym alergenem. Warto zatem nieprzerwanie stosować różnego rodzaju preparaty antyalergiczne (oczywiście odpowiednio dobrane przez lekarza).
 

Jakie rośliny pylą we wrześniu?

We wrześniu zmniejsza się intensywność pylenia traw i chwastów. Na umiarkowanym poziomie pozostają wyłącznie bylica i ambrozja. Ustają również upalne i suche dni, które sprzyjają objawom alergii wywoływanym przez grzyby mikroskopowe, co nie oznacza, że przestają one pylić. We wrześniu stężenie pyłków Cladosporium i Alternarii utrzymuje się na wysokim poziomie.
 

Jakie rośliny pylą w październiku?

W październiku alergicy mogą już odetchnąć z ulgą i pożegnać się z nieustannym kichaniem. Trawy, chwaty i zioła przestają już pylić, za wyjątkiem pokrzywy i ambrozji, których pyłki w niewielkim stężeniu nadal mogą utrzymywać się w powietrzu w pierwszych tygodniach miesiąca. Dalej jednak dokuczliwe, choć w mniejszym stopniu, mogą pozostać grzyby, które pylenie ustaje dopiero wraz z nadejściem grudnia.

  • Więcej
  • w kategorii inne