Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 13-06-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Jubileusz 50-lecia rozpoczęcia budowy kościoła w Siechnicach. Program obchodów i historia kościoła

W tym roku mija 50 lat od rozpoczęcia budowy kościoła w Siechnicach. To dobra okazja do uczczenia okrągłej rocznicy, wspólnego świętowania oraz bliższego poznania wyjątkowo ciekawego kawałka historii. Na uroczysty jubileusz Parafia Siechnice zaprasza już 4 czerwca. Głównym punktem uroczystości rocznicowych będzie msza święta dziękczynna, którą odprawi metropolita wrocławski arcybiskup Józef Kupny. Po wspólnej modlitwie duszpasterze wraz z grupami parafialnymi zapraszają na piknik w ogrodzie przy świątyni.

Siechnice: Jubileusz 50-lecia rozpoczęcia budowy kościoła w Siechnicach. Program obchodów i historia kościoła

Obchody jubileuszu 50-lecia rozpoczęcia budowy kościoła w Siechnicach odbędą się w niedzielę, 4 czerwca w godzinach 12:30 do 17:00. Wydarzenie wpisuje się w program trwających w ten sam weekend Dni Siechnic.
 

Parafia dużo starsza od kościoła

Prace związane z budową Kościoła Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Siechnicach rozpoczęły się 13 sierpnia 1973 roku, jednak historia parafii jest dużo dłuższa i sięga czasów powojennych. Siechnice znajdowały się na tak zwanych ziemiach odzyskanych, na które tuż po wojnie przybyli mieszkańcy wysiedleni z terenów zajętych przez sowietów. Miasteczko nie było zniszczone, nie posiadało jednak ani parafii, ani świątyni. Nowo przybyli mieszkańcy nie mieli więc swojego miejsca modlitwy. Ideę utworzenia parafii w Siechnicach zapoczątkował ksiądz Józef Garbicz, który po przybyciu do miasta w 1947 roku szybko zdał sobie sprawę z tego, jak ważne jest wybudowanie świątyni jako miejsca skupienia wiernych i tworzenia lokalnej społeczności religijnej. Ponieważ w mieście nie było kościoła, duchowny zaczął odprawiać msze w niewielkiej kaplicy na cmentarzu w Siechnicach.
 

Z cmentarnej kaplicy na plebanię

W 1960 roku msze z cmentarnej kaplicy przeniosły się na nowo wybudowaną plebanię, a władze kościelne rozpoczęły starania o zgodę na budowę kościoła. Władze komunistyczne nie były jednak przychylne i wielokrotnie udzielały odpowiedzi odmownej. Nie zważając na to, władze kościelne utworzyły w Siechnicach parafię pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, a jej pierwszy administrator – ksiądz Emil Pagacz – nieustannie zabiegał o możliwość wybudowania dla parafii kościoła. Początkowo bezskutecznie – władze nie tylko nie zgodziły się na powstanie świątyni, ale też przekazały plac, na którym pierwotnie miała stanąć pod budowę bloku mieszkalnego. Wtedy pojawiły się poważne protesty ze strony mieszkańców, które – choć nie zablokowały budowy – przyniosły efekty.
 

Pierwsze po wojnie pozwolenie na nowy kościół na Dolnym Śląsku

23 lutego 1971 roku administrator parafii uzyskał pisemną zgodę na budowę kościoła w Siechnicach. O istocie i ważności tej decyzji świadczy fakt, że była to pierwsza od zakończenia drugiej wojny światowej zgoda na budowę kościoła na terenie Dolnego Śląska. Marzenia o powstaniu świątyni zaczęły więc powoli stawać się rzeczywistością, choć na ich urzeczywistnienie trzeba było jeszcze poczekać. Choć władze zgodziły się na budowę kościoła, sukcesywnie odrzucały wszystkie projekty zgłaszane przez parafię. Efekt w postaci pozwolenia na budowę przyniosło połączenie sił kościelnych ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich i ogłoszenie konkursu na projekt kościoła. Wygrała praca wrocławskiego architekta Tadeusza Szukały, inspirowana modernizmem, geometrycznymi liniami i chłodną stylistyką. Zewnętrzna bryła przypominała namiot, który miał symbolizować miejsce jednoczenia pod wezwaniem Chrystusa. Z pewnością nie był to kościół w stylu, do jakiego wierni byli przyzwyczajeni. Jednak konstrukcja świątyni szybko znalazła zwolenników i do dziś jest obiektem, który robi wrażenie.
 

Kościół w Siechnicach zbudowali parafianie

Budowa kościoła rozpoczęła się 13 sierpnia 1973 roku i trwała do 1981 roku. Głównymi budowniczymi byli sami parafianie, którzy codziennie stawiali się na placu budowy. Cała siechnicka społeczność wspierała powstawanie kościoła własnymi rękami, środkami finansowymi, a także w modlitwie. Choć po drodze nie brakowało trudności, związanych między innymi z kryzysem gospodarczym, świątynia została ukończona i konsekrowana 25 października 1981 roku. Wielu starszych mieszkańców Siechnic do dziś pamięta czasy budowy kościoła i związanych z nią trudów. Podczas uroczystości rocznicowych, które odbędą się 4 czerwca, będzie można poznać historię na żywo, od osób, które miały swój wkład w jej tworzenie.

Kadry z książek:

Zobacz też:

Poniżej plakat wydarzenia: