Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 21-06-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Stomatolog a dentysta – jakie są różnice?

Osoby, które choć raz w życiu zmagały się z bólem zęba, na pewno natknęły się na specjalistów określanych mianem stomatologa oraz dentysty. Być może niejednokrotnie operowały tymi nazwami zamiennie. Tymczasem należy podkreślić, że są to poniekąd dwie różne osoby. Kim jest stomatolog, a kim dentysta?

Siechnice: Stomatolog a dentysta – jakie są różnice?

Kim jest stomatolog a kim dentysta?

Od zawsze stomatolog w Łodzi miał wiedzę o całej jamie ustnej. Można zatem stwierdzić, że specjalista ten zajmuje się leczeniem wszystkich składników jamy ustnej. Jeśli zaś chodzi o dentystę, należy podkreślić, że jest on osobą, która ma wiedzę o zębach.

Z powyższego wynika, że stomatolog jest osobą o szerszych kompetencjach niż dentysta. Tak przynajmniej twierdzono lata temu. Dziś rozumuje się to w nieco inny sposób. A to dlatego, że w tej różnicy w nazwach chodzi bardziej o studia, niż o wiedzę czy zakres oferowanych usług.

Nazwa stomatolog obowiązywała od 1996 do 2002 roku. Zatem osoby, które ukończyły studia stomatologiczne w tym okresie, z automatu otrzymywały tytuł lekarza stomatologa. Jednak po wejściu Polski do UE, doszło do pewnych zmian. Osoby, które kończą studia stomatologiczne, otrzymują tytuł dentysty. I ma to miejsce w przypadku osób, które ukończyły studia w 2002 roku i po tym terminie.

Mimo to zarówno stomatolog w Łodzi, jak i dentysta z tego miasta, zajmują się tym samym. Mogą świadczyć ten sam zakres usług, czyli skoncentrowany na leczeniu zębów, przyzębia, błon śluzowych, a także pozostałych składników jamy ustnej.

Od czego zależy zakres usług, jakie oferuje stomatolog?

Zatem pytanie, od czego zależy zakres usług, które oferuje stomatolog w Łodzi? Tak naprawdę od jego woli, umiejętności, zainteresowań. Jeżeli oczywiście prowadzi własny gabinet. Ma wówczas możliwość specjalizowania się w określonym zakresie usług. Najczęściej wybiera te, w których czuje się najlepiej albo te, które sprawiają mu większą przyjemność.

Stomatolodzy, którzy pracują na etacie, zwykle muszą świadczyć usługi, jakie narzuca właściciel. Chyba że specjalista ten ma prawo wyboru. W każdym razie to, jakie zabiegi wykonuje stomatolog w gabinecie, zależy od wielu czynników. Na pewno jednak wpływu na to nie ma wykształcenie.

By móc liczyć na swojego stomatologa czy dentystę w każdej sytuacji, warto wybrać tego, który specjalizuje się w jak najszerszym zakresie usług. Bez sensu byłoby szukać kolejnego specjalisty, by móc poradzić się w konkretnej sprawie.

Zatem bez sensu jest zwracać uwagę na to, jak się nazywa, czy jest dentystą, czy stomatologiem. Należy zajrzeć do usług, jakie oferuje, zabiegów, które przeprowadza. I do opinii innych pacjentów, którzy mogą powiedzieć dużo więcej, niż on sam o sobie.

Dentysta i stomatolog z Łodzi mogą oferować ten sam zakres usług. Mimo to szukając najlepszego specjalisty, nie należy zwracać uwagi na nazwę, ale na jakość obsługi i doświadczenie. Trzeba wybrać gabinet, w którym stomatolog czy dentysta pomoże kompleksowo i zaangażuje się w obsługę pacjenta. Bo to jest zdecydowanie ważniejsze niż sam tytuł tego specjalisty.