Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 30-06-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
23.08.2021

Co zrobić gdy widzimy, że ktoś może potrzebować pomocy?

Choć jest to banalne stwierdzenie warto przypomnieć, że nigdy nie powinniśmy lekceważyć sytuacji gdy ktoś potrzebuje pomocy. Jak najszybsze jej udzielenie może uratować ludzkie życie. Policja apeluje aby nie ignorować sytuacji gdy widzimy np. nieprzytomną osobę leżącą na przystanku, mijaną przez innych. Zareagujmy i pomóżmy jej, choćby informując o tej sytuacji odpowiednie służby dzwoniąc na numer 112.

Siechnice: Co zrobić gdy widzimy, że ktoś może potrzebować pomocy?

Nawiązanie kontaktu z osobą zagrożoną

Jeśli na przykład, spacerując po mieście zauważamy osobę, która leży, upewnijmy się, że nic jej się nie stało. Postarajmy się nawiązać z nią kontakt, spróbować z nią porozmawiać. Może być tak, że dana osoba straciła przytomność z powodu udaru cieplnego lub choroby. Na początku spróbujmy z nią porozmawiać, jeśli nie uda się nawiązać kontaktu, wówczas należy natychmiast zadzwonić na numer 112. W ciągu kilku, kilkunastu sekund nastąpi połączenie z operatorem, który spyta m.in. o to gdzie się znajdujemy i co się dokładnie stało. Warto przypomnieć, że operator może nie znać danej miejscowości, dlatego starajmy się jak najdokładniej podać adres, umożliwiający szybki przyjazd odpowiednich służb.
 

Pierwsza pomoc to podstawa

Jeśli osoba jest nieprzytomna i nie wiemy, co jej się stało, jak najszybciej wezwijmy pomoc. Oprócz wykonania połączenia na numer 112 poprośmy o pomoc inne osoby znajdujące się w pobliżu. Większość z nas, czy to w szkole, czy w pracy miała zajęcia z pierwszej pomocy. Dlatego warto wdrożyć jej podstawowe elementy, takie jak udrożnienie dróg oddechowych. To naprawdę może uratować czyjeś życie. Następnie sprawdźmy, czy osoba oddycha. W tym celu popatrzmy, czy unosi się jej klatka piersiowa, czy słychać wydychane powietrze. Jeśli nie ma oddechu, wówczas przystąpmy do ucisków na środku klatki piersiowej w tempie 100-120 razy na minutę. Warto dodać, że podawanie oddechów ratowniczych, czyli tzw. metoda usta-usta nie jest wymagana, jeśli nie mamy takiej możliwości. Naprawdę wystarczą same odpowiednio wykonane uciski. Pamiętajmy, że jak najszybsze udzielenie pomocy może uratować czyjeś życie.
 

Nietrzeźwy tez może potrzebować pomocy

Może być tak, że osoba leżąca przy przystanku jest po prostu nietrzeźwa. To jednak nie oznacza, że możemy machnąć ręką i zostawić ją samą. Osoba pod znacznym wpływem alkoholu narażona jest nie tylko ze względów zdrowotnych, ale również może paść ofiarą przestępstwa. Dlatego w takim przypadku również należy wybrać numer 112, gdzie operator przyjmie zgłoszenie i skieruje na miejsce patrol policji lub straży miejskiej. Interweniujący funkcjonariusze w zależności od stanu danej osoby, mogą wezwać na miejsce zespół ratownictwa medycznego, lub przetransportują nietrzeźwą osobę do tzw. izby wytrzeźwień, gdzie trafi pod opiekę medyczną i będzie mieć zapewnione odpowiednie warunki, aby dojść do siebie. Osoba bezdomna, czy nietrzeźwa jest człowiekiem tak samo jak my i należy jej pomóc.
 

Przełam opór, strach i stres

Nie jest łatwo przełamać pewien opór, czy po prostu strach przed podejściem do nieznanej osoby. Nie ma co ukrywać, że my jako policjanci jesteśmy do tego przyzwyczajeni, jednak rozumiem, że większość z nas nie wie jak się w takiej sytuacji zachować. Dlatego po prostu kierujmy się słowami Antoniego Słonimskiego: Jeżeli nie wiesz, jak się zachować, zachowuj się przyzwoicie. A przyzwoicie może w tym przypadku oznaczać spróbowanie nawiązania kontaktu z daną osobą. Warto przełamać strach i wstyd i zapytać osobę, czy nie potrzebuje pomocy. Nie patrzmy na ignorujący sytuację tłum, bo może zdarzyć się tak, że kiedyś to właśnie my będziemy potrzebować pomocy, a wówczas będziemy czekać na taką osobę, która przełamie tę barierę.

W dobie pandemii bardzo często mamy przy sobie maseczkę, czy jednorazowe rękawiczki. Przed podejściem do osoby warto je założyć, co pomoże nam przełamać pewien opór psychiczny. porozmawiajmy z nią, nawiążmy kontakt, zaopiekujmy się. W każdym przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do stanu danej osoby wykonajmy połączenie z numerem 112.

mat. prasowy,
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu