Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 30-06-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
1.09.2021

Pierwszy września, czyli powrót dzieci do szkół. Bezpieczna droga do i z placówki

Właśnie rozpoczął się kolejny rok szkolny. Uczniowie i ich rodzice będą spieszyć się, aby zdążyć przed pierwszym dzwonkiem tego ważnego dla wszystkich uczniów dnia. Ważne, by w tym pośpiechu nie zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Znajdźmy zatem czas na spokojne przejście drogi do szkoły i zwróćmy uwagę dziecka na ewentualne zagrożenia. Posłuchajmy, jakie dzieci mają wątpliwości i wyjaśnijmy je - apelują policjanci z KMP we Wrocławiu.

Siechnice: Pierwszy września, czyli powrót dzieci do szkół. Bezpieczna droga do i z placówki
fot. KMP we Wrocławiu

Dziś oraz w kolejnych dniach będzie doskonała okazja dla wszystkich rodziców na spokojny spacer trasą do szkoły i z powrotem do domu. Podczas takiego spaceru wskażmy dziecku miejsca przejść dla pieszych z sygnalizacją świetlną, oraz zwróćmy uwagę na ewentualne zagrożenia. Przypominajmy podstawowe zasady bezpieczeństwa, w tym zasadę ograniczonego zaufania do osób obcych. Jeśli w drodze do szkoły, dziecku przydarzy się coś niepokojącego, powinno ono poinformować o tym nauczyciela, albo zawrócić do domu. Wskazujmy również miejsca niebezpieczne, które powinno zawsze omijać. Pokażmy też dlaczego.
 

Policja sprawdza drogi w rejonach szkół

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu już od kilku tygodni sprawdzają drogi w rejonach placówek oświatowych, zwracając uwagę na stan oznakowania w tych miejscach. Funkcjonariusze pełnią dziś służbę bezpośrednio w rejonie przejść dla pieszych, zlokalizowanych najbliżej szkół. Swoją obecnością będą przypominać kierującym, że pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.
 

Odblaski ratują życie

Rodziców prosimy o to, aby wyposażyli dzieci w elementy odblaskowe na odzieży lub plecaku. Policjanci często przekazują najmłodszym odblaski, przy okazji pikników rodzinnych i spotkań profilaktycznych. Nie powinny one jednak trafiać do szuflady, a być wykorzystywane na co dzień. Z każdym dniem wschód słońca jest coraz później i przed nami jesienne szarówki. Zadbajmy zatem o odblaski dla dzieci już teraz.
 

Podstawowe zasady postępowania

Zawsze, spokojnie i używając argumentów, wyjaśniajmy dzieciom, dlaczego tak ważne jest, aby nie zapominały o stosowaniu na co dzień zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo dziecka zależy przede wszystkim od czasu, jaki poświęcą mu opiekunowie na wyjaśnienie jego wątpliwości.

Bezwzględnie zabraniamy dzieciom:

  • przyjmowania od obcych, nawet starszych kolegów, jakichkolwiek słodyczy i prezentów,
  • oddalania się z obcymi,
  • wsiadania do pojazdów kierowanych przez obcych.

Uczmy dzieci, aby podczas naszej nieobecności w domu:

  • nie otwierały drzwi obcym, nawet naszym znajomym i innym dzieciom,
  • nie otwierały drzwi domofonem, jeżeli osobą zgłaszającą jest ktoś obcy.

Wyjaśnijmy dzieciom, dlaczego nikomu nie wolno opowiadać o wyposażeniu mieszkania, posiadanym sprzęcie technicznym, biżuterii, godzinach i miejscu pracy rodziców.

mat. prasowy KMP we Wrocławiu