Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 02-03-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
29.06.2023

Barszcz Sosnowskiego: Uważaj na tę silnie trującą roślinę - również w Siechnicach

Barszcz Sosnowskiego, naukowo znany jako Heracleum sosnowskyi, to roślina o imponujących rozmiarach, ale jednocześnie groźnym potencjale. Pomimo swojego okazałego wyglądu i pięknych białych kwiatów, jest to roślina silnie parząca. Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna roślina, która może powodować poważne szkody dla zdrowia ludzi i zwierząt. Można go spotkać m.in w okolicach siechnickich lasów.

Siechnice: Barszcz Sosnowskiego: Uważaj na tę silnie trującą roślinę - również w Siechnicach
fot. Barszcz Sosnowskiego nad rzeką Oława w Siechnicach

Charakterystyka i rozpowszechnienie Barszczu Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego to roślina pochodząca z Kaukazu, wprowadzona do niektórych regionów Europy i Ameryki Północnej jako roślina ozdobna. Może osiągać wysokość nawet 2-5 metrów i posiada charakterystyczne, duże liście w kształcie serca. Roślina ta jest znana z szybkiego tempa wzrostu i zdolności do rozprzestrzeniania się na duże obszary.

  • Wysokość: Roślina może osiągać od 2 do 5 metrów wysokości.
  • Liście: Duże, pierzaste liście w kształcie serca.
  • Kwiaty: Białe kwiatostany składające się z licznych małych kwiatów
     

Toksyczność Barszczu Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego jest silnie toksyczny ze względu na zawartość substancji chemicznych zwanych furanokumarynami. Te związki mogą powodować poważne uszkodzenia skóry, fotouczulenie oraz reakcje alergiczne. Największe zagrożenie stanowi kontakt skóry z sokiem rośliny, który zawiera te szkodliwe substancje. Wystarczy niewielkie nasączenie skóry, a po ekspozycji na światło słoneczne może dojść do poparzeń i poważnych uszkodzeń skóry.
 

Niebezpieczeństwa związane z Barszczem Sosnowskiego

Spożycie tej rośliny jest niezwykle niebezpieczne dla człowieka i zwierząt. Symptomy zatrucia mogą obejmować bolesne owrzodzenia skóry, obrzęki, wysypki, światłowrażliwość, a nawet trudności w oddychaniu. W przypadku dostania się soku rośliny do oczu, może wystąpić nawet utrata wzroku.

Środki ostrożności:

  • Unikaj kontaktu z Barszczem Sosnowskiego. Jeśli napotkasz tę roślinę, nie dotykaj jej i nie zbliżaj się.
  • Uświadom bliskich jak wygląda Barszcz Sosnowskiego. Jest on bardzo atrakcyjną rośliną, którą moga chcieć się bawić dzieci.
  • Jeśli masz do czynienia z Barszczem Sosnowskiego, koniecznie nos kombinezon, rękawice, gogle i maskę ochronną. Uważaj, aby nie dopuścić do dostania się soku rośliny na skórę, oczy lub drogi oddechowe.
  • Jeśli dojdzie do kontaktu skórnego, natychmiast zmyj dokładnie miejsce dotknięte sokiem rośliny wodą z mydłem i unikaj ekspozycji na światło słoneczne przez co najmniej 48 godzin.

W przypadku poważniejszych reakcji skórnych lub problemów z oddychaniem, natychmiast zasięgnij porady lekarza.

Poniżej zamieszczamy infografiki Głównego Inspektoratu Sanitarnego: