Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 17-07-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
4.06.2023

Zasady bezpieczeństwa nad wodą: Ciesz się wodą bezpiecznie!

Od 1 kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała na terenie Polski łącznie 61 zgonów w wyniku utonięcia, a sezon kąpielowy dopiero się rozpoczyna. Niezależnie od tego czy wypoczywamy nad Błękitną Laguną w Siechnicach, jeziorem, rzeką czy morzem, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Siechnice: Zasady bezpieczeństwa nad wodą: Ciesz się wodą bezpiecznie!
fot. Błękitna Laguna w Siechnicach

Woda może dostarczyć niezliczonej ilości radości i wspaniałych doświadczeń, ale należy również pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Nigdy nie pływaj sam

Jedną z najważniejszych zasad bezpieczeństwa nad wodą jest towarzystwo. Nigdy nie pływaj sam. Zawsze powinien być obecny ktoś, kto może udzielić pomocy w razie potrzeby. Niezależnie od tego, czy jesteś dobrym pływakiem, czy nie, zawsze istnieje ryzyko, że możesz utracić przytomność lub zapaść na inne nagłe problemy zdrowotne podczas pływania. Druga osoba może być kluczowa w ratowaniu życia.

Pływaj tylko w miejscach do tego wyznaczonych

Kiedy decydujesz się na pływanie, ważne jest, aby robić to tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Unikaj pływania w obszarach, gdzie nie ma odpowiednich zabezpieczeń lub oznaczeń. Oznaczone plaże, baseny publiczne lub inne wyznaczone miejsca do pływania są zaprojektowane tak, aby zapewnić bezpieczeństwo.

Unikaj skakania do wody w nieznanych miejscach, gdy nie masz pewności co do głębokości wody oraz struktury dna. Tego rodzaju działanie może prowadzić do tragicznych skutków.

Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu

Spożycie alkoholu i pływanie nie idą ze sobą w parze. Alkohol negatywnie wpływa na zdolności poznawcze, koordynację ruchową i oszacowanie ryzyka. Pływanie po spożyciu alkoholu może osłabić twoje zdolności pływackie i zwiększyć ryzyko wypadków w wodzie. Jeśli spożyłeś alkohol, lepiej unikać pływania i wybierać inne bezpieczne formy rozrywki nad wodą.

Bądź odpowiedzialnym opiekunem

Jeśli jesteś opiekunem dziecka lub towarzyszysz komuś nad wodą, ważne jest, aby być odpowiedzialnym. Chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii. Jeśli jesteś opiekunem tym bardziej nie spożywaj alkoholu.

Warto nauczyć się pływać

Podstawowym krokiem w kierunku bezpieczeństwa nad wodą jest nauka pływania. Każdy, kto spędza czas nad wodą, powinien znać podstawowe techniki pływania. Dobre umiejętności pływackie mogą pomóc utrzymać się na powierzchni wody i zapobiec utonięciu w przypadku nagłej potrzeby. Jeśli nie masz pewności co do swoich umiejętności, warto zapisać się na lekcje pływania, które są dostępne w wielu basenach i ośrodkach rekreacyjnych.

Używaj kamizelek ratunkowych

Kamizelki ratunkowe są nieocenionym elementem bezpieczeństwa nad wodą, zwłaszcza dla tych, którzy nie potrafią pływać lub mają ograniczone umiejętności pływackie. Dzieci i osoby dorosłe, które nie są pewne swoich umiejętności pływackich, powinny zawsze nosić kamizelki ratunkowe podczas korzystania z atrakcji wodnych.

Uważaj na zmienne warunki pogodowe

Warunki pogodowe nad wodą mogą się szybko zmienić i mieć poważny wpływ na bezpieczeństwo. Zawsze sprawdzaj prognozę pogody przed wyjściem na wodę. Unikaj pływania podczas burzy, silnego wiatru lub gwałtownych zmian pogody. Pływanie w trudnych warunkach atmosferycznych może być niebezpieczne, nawet dla doświadczonych pływaków.

Zobacz też: Sezon kąpielowy na Błękitnej Lagunie w Siechnicach