Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 16-08-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
11.09.2020

Zmiany na Błękitnej Lagunie. Trwają konsultacje dotyczące kąpieliska w Siechnicach

Siechnicka "Błękitna Laguna" to nie tylko jedno z chętnie uczęszczanych kąpielisk powiatu wrocławskiego. To przede wszystkim przestrzeń do rekreacji i spędzania czasu wolnego w bezpiecznych warunkach. Wraz z zakończeniem sezonu wyraźna stała się potrzeba poprawy jej funkcjonowania. Z tego względu Rada Miejska w Siechnicach na wniosek Burmistrza Milana Ušáka zdecydowała na sesji 20 sierpnia 2020 r., że konieczne jest przeprowadzenie konsultacji społecznych dotyczących dalszego funkcjonowania "Błękitnej Laguny".

Siechnice: Zmiany na Błękitnej Lagunie. Trwają konsultacje dotyczące kąpieliska w Siechnicach

Popularność kąpieliska "Błękitna Laguna" rośnie z roku na rok. Jest to z jednej strony efekt stałego przyrostu liczby mieszkańców na terenie gminy, z drugiej natomiast brak w najbliższej okolicy innych podobnych miejsc, które służyłyby rekreacji i wypoczynkowi w dobrych warunkach. Skutkuje to jednak wzrostem kosztów utrzymania. Zwiększone nakłady finansowe są przy tym niezbędne, aby zapewnić kompleksowe zagospodarowanie obiektu, a jednocześnie zagwarantować wszystkim bezpieczeństwo.

Utrzymanie "Błękitnej Laguny" finansowane jest z budżetu gminy. Jak podaje urząd łącznie w 2019 oraz 2020 r., była to kwota 461 tys. zł. W stosunku do lat poprzednich jest to wzrost o prawie 100%. Tymczasem przychody obiektu nie przekraczają 40 tys. zł. Opłaty parkingowe oraz za wynajem terenu pod gastronomię i wypożyczalnię sprzętu są więc w stanie pokryć zaledwie jedną dziesiątą potrzeb. Jednocześnie coraz częściej pojawiają się uwagi dotyczące funkcjonowania "Błękitnej Laguny", w tym czystości wody, stanu plaży i dostępnych punktów gastronomicznych.

Rada Miejska w Siechnicach zdecydowała więc o konieczności przeprowadzenia konsultacji społecznych, które pozwolą udoskonalić funkcjonowanie "Błękitnej Laguny". Dotyczą one:

  • wydzielenia strefy gastronomicznej, w której prowadzona będzie sprzedaż alkoholu;
  • prowadzenia działalności gastronomicznej także po zakończeniu sezonu kąpielowego;
  • wprowadzenia opłaty za korzystanie z obiektu przez osoby spoza gminy;
  • wprowadzenia dodatkowych zmian, których oczekują mieszkańcy gminy.

Każdy mieszkaniec chcący mieć realny wpływ na kierunek jej rozwoju może wziąć udział w konsultacjach społecznych. Ankietę można pobrać na stronie internetowej Urzędu i przesłać ją na adres e-mail [email protected] lub pobrać i złożyć wydrukowany formularz bezpośrednio w kancelarii Urzędu Miejskiego w Siechnicach. Ważne, by zrobić to do 2 października 2020 r.