Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 22-05-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
28.04.2024

Zapowiedź obchodów Narodowego Święta Trzeciego Maja i Dnia Strażaka

3 maja 2024 roku mieszkańcy gminy Siechnice będą mieli okazję świętować dwa wydarzenia – Narodowe Święto Trzeciego Maja oraz Dzień Świętego Floriana, patrona strażaków. Uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą w Kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Siechnicach.

Siechnice: Zapowiedź obchodów Narodowego Święta Trzeciego Maja i Dnia Strażaka

Msza Święta, która rozpocznie się o godzinie 11:00 zgromadzi poczty sztandarowe, reprezentujące jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Szkół Podstawowych z całej gminy. Uroczystość będzie miała patriotyczny charakter, który podkreśli wystąpienie uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Siechnicach. Wydarzeniu towarzyszyć będzie orkiestra dęta Hanys Band.
 

Święto Narodowe Trzeciego Maja

Narodowe Święto Trzeciego Maja upamiętnia uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791 roku, która była jedną z pierwszych na świecie. Święto to zostało ustanowione w 1919 roku, a po przerwie w okresie PRL, przywrócone do kalendarza świąt państwowych w 1990 roku. Konstytucja 3 Maja była ważnym krokiem na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości, symbolizując dążenie narodu do samostanowienia i modernizacji państwa.
 

Dzień Strażaka – Dzień Świętego Floriana

Dzień Strażaka, obchodzony w Polsce 4 maja, jest szczególnie celebrowany w miejscowościach, gdzie tradycje ochotniczych straży pożarnych są silnie zakorzenione. Święto to zbiega się z dniem patrona strażaków, św. Floriana, który jest symbolem odwagi, poświęcenia i gotowości do niesienia pomocy. Strażacy, zarówno zawodowi, jak i ochotnicy, pełnią kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i wsparcia w sytuacjach kryzysowych, będąc pierwszymi, którzy przybywają na pomoc.