Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 13-06-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
17.10.2023

Wybory do Sejmu i Senatu 2023. Zobacz jak głosowali mieszkańcy Siechnic

Znamy już pełne wyniki tegorocznych wyborów parlamentarnych. Polacy wybrali swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu na kolejną, czteroletnią kadencję. Zobacz jak w kontekście wyników ogólnopolskich głosowali mieszkańcy gminy Siechnice.

Siechnice: Wybory do Sejmu i Senatu 2023. Zobacz jak głosowali mieszkańcy Siechnic

Znamy wyniki wyborów do Sejmu i Senatu 2023

W niedzielę, 15 października 2023 r. odbyły się wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Podane przez Państwową Komisję Wyborczą wyniki w głosowaniu na posłów prezentują się następująco: Prawo i Sprawiedliwość (35,38%), Koalicja Obywatelska (30,70%), Trzecia Droga (14,40%), Nowa Lewica (8,61%), Konfederacja (7,16%). Pozostałe komitety nie przekroczyły progu wyborczego.

W wyborach do Senatu, w skali kraju, na kandydatów zgłoszonych przez Prawo i Sprawiedliwość głosowało 34,81% wyborców, Koalicję Obywatelską 28,91%, Trzecią Drogę 11,50%, Konfederację 6,75%, a przez Nową Lewicę - 5,29%.
 

Jak głosowali mieszkańcy Gminy Siechnice?

W Gminie Siechnice wyniki wyborów do Sejmu odbiegały od tych ogólnopolskich. Tutaj najwyższy wynik osiągnęła Koalicja Obywatelska. Poszczególne komitety uzyskały następujące poparcie:

  • Koalicja Obywatelska 39,65%,
  • Prawo i Sprawiedliwość 22,68%,
  • Trzecia Droga 15,79%,
  • Nowa Lewica 9,49%,
  • Konfederacja - 7,79%.

Podobnie jak w wynikach ogólnopolskich, progu 5% nie przekroczyły komitety Bezpartyjni Samorządowcy (3,20%) oraz Polska Jest Jedna (1,40%). Poniżej prezentujemy porównanie poparcia dla komitetów, które uzyskały wynik powyżej 5%:

W wyborach do Senatu mieszkańcy Siechnic wybierali spośród trzech kandydatów. Ostatecznie 57,63% uzyskał Kazimierz Michał Ujazdowski (KKW Trzecia Droga), 24,56% głosów przypadło Jarosławowi Wojciechowi Obremskiemu (KW Prawo i Sprawiedliwość), a poparcie 17,81% uzyskał Michał Marcin Rado (KW Bezpartyjni Samorządowcy). Kolejność wyników jest podobna do rezultatów głosowania w całym okręgu 6, obejmującym powiaty wokół Wrocławia (górowski, milicki, oleśnicki, oławski, strzeliński, średzki, trzebnicki, wołowski, wrocławski).

Jaka była frekwencja w gminie Siechnice?

Po raz kolejny mieszkańcy mogą pochwalić się większym zaangażowaniem w wybory niż średnia krajowa. W Gminie Siechnice frekwencja osiągnęła 83,81%. Wyższy wynik w powiecie wrocławskim odnotowano jedynie w gminie Czernica (85,48%). Ogólnopolska frekwencja wyniosła 74,38%.

Porównaliśmy również frekwencję w poszczególnych Obwodowych Komisjach Wyborczych na terenie Gminy Siechnice.

Najwyższą frekwencję - 90,95% osiągnięto w komisji nr 16 w Centrum Kultury, Klub Kuźnia w Żernikach Wrocławskich (obejmująca Biestrzyków, Radomierzyce i Smardzów). Spośród 972 osób uprawionych do głosowania w tym lokalu, aż 878 oddało ważny głos.

Najniższą frekwencję - 56,25% odnotowano w komisji nr 2 w Przedszkolu Publicznym "Układanka" w Świętej Katarzynie (obejmująca ul. Generała Dąbrowskiego 8 - Zakład Opiekuńczo Leczniczy) oraz w komisji nr 14 w Punkcie Informacji Turystycznej w Mokrym Dworze (obejmującym Mokry Dwór, Blizanowice i Trestno). Tam zagłosowało 69,77% uprawionych.

Poniżej zestawienie frekwencji we wszystkich Obwodowych Komisjach Wyborczych w Gminie Siechnice:

Do udziału w wyborach w Gminie Siechnice uprawnionych było 19 387 osób.

---

Portal Mieszkańców Siechnic to lokalny serwis tworzony przez mieszkańców. Zapraszamy do śledzenia nas w mediach społecznościowych - na platformie FacebookX (dawniej Twitter) oraz zapisania się na listę mailingową.

  • Więcej
  • w kategorii inne