Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 13-06-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
18.10.2023

Czas na zmianę - już wkrótce przestawiamy zegarki na czas zimowy!

Czy masz wrażenie, że czas płynie szybko? No cóż… Jeszcze szybciej, niż myślisz, nadejdzie ta nieco niechciana zmiana - przestawienie z czasu letniego na zimowy! Dla wielu z nas jest to sygnał, że zima zbliża się wielkimi krokami. Co tak naprawdę oznacza dla nas zmiana czasu? Kiedy nastąpi oraz jakie ma skutki? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o przestawianiu zegarków!

Siechnice: Czas na zmianę - już wkrótce przestawiamy zegarki na czas zimowy!

Czas zimowy 2023 - kiedy przestawiamy zegarki

Zmiana czasu w 2023 roku nastąpi w nocy z 28 na 29 października. To właśnie wtedy cofamy zegary o godzinę z 3:00 na 2:00 rano. To oznacza, że w ten dzień zyskamy dodatkową godzinę snu, co brzmi z pewnością kusząco, prawda? Jednak ta zmiana ma znacznie głębsze konsekwencje.

Przygotujmy się na krótsze dni

Zmiana czasu na zimowy wprowadza nas w okres, w którym dni stają się coraz krótsze, a noce dłuższe. To efekt dostosowania się do naturalnego rytmu dnia i nocy. Jednak dla wielu z nas oznacza to także, że wracamy do sytuacji, gdzie wieczorem jest już ciemno. Dlatego warto zadbać o odpowiednie oświetlenie i być bardziej widocznym na drodze.

Zmiana czasu - wpływ na organizm

Ta pozornie niewielka zmiana może wpłynąć na nasz organizm. Niektórzy ludzie odczuwają pewne zaburzenia rytmu snu, co może prowadzić do zmęczenia. Aby złagodzić ten wpływ, starajmy się dostosować nasz harmonogram snu do nowego czasu jak najszybciej.

Jak przygotować się na zmianę czasu z letniego na zimowy

Przygotowanie się na zmianę czasu z letniego na zimowy może pomóc złagodzić wpływ tej zmiany na organizm. Oto kilka kroków, które możemy podjąć:

  • dostosowanie harmonogram snu;
  • zadbanie o odpowiednie środowisko do snu;
  • unikanie kofeiny i alkoholu wieczorem;
  • aktywność fizyczna;
  • zdrowe nawyki żywieniowe;
  • unikanie ekranów elektronicznych przed snem.

Przygotowanie się do zmiany czasu z letniego na zimowy może pomóc złagodzić wpływ tej zmiany na sen oraz ogólny stan organizmu. Dzięki tym krokom możemy uniknąć zbędnego stresu związanego z przestawieniem zegarków.

Oszczędność energii elektrycznej

Jednym z argumentów za zmianą czasu jest oszczędność energii elektrycznej. Dzięki zmianie czasu w okresie zimowym korzystamy z naturalnego światła dłużej. W związku z tym zużywamy mniej energii na oświetlenie domów oraz ulic. Ma to znaczny wpływ na środowisko. Pomaga także obniżyć rachunki za prąd.

Zmiana czasu z letniego na zimowy to nie tylko przestawienie wskazówek zegara, ale także symboliczny krok w kierunku nadchodzącej zimy. Przygotujmy się na krótsze dni!

Artykuł powstał przy współpracy z Barbarą Bereżańską – autorką bloga Po trudach do gwiazd, copywriterką, autorką książek
  • Więcej
  • w kategorii inne