Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 01-11-2020
Termy Jakuba w Oławie
24.04.2019

Uwaga na kleszcze. Co musisz wiedzieć?

Wraz z nadejściem wiosny i pierwszych, przyjemnych promieni słońca, większość osób decyduje się na spacery. Mało kto zdaje sobie sprawę, że potencjalnie niegroźna, rodzinna wycieczka, może mieć naprawdę poważne konsekwencje, które w najgorszym wypadku będą odczuwalne przez całe życie. Wszystko to za sprawą miniaturowego kleszcza, który wiąże się jednocześnie z gigantycznym zagrożeniem. Jak się przed nim zabezpieczyć?

Aby uniknąć ugryzienia nie trzeba rezygnować ze spacerów. Na szczęście większość przypadków ukąszeń jest nieszkodliwa i nie wymaga leczenia. Jednocześnie warto wiedzieć, że niektóre ukąszenia mogą skończyć się zachorowaniem na poważną, przewlekłą chorobę – boreliozę. W stadium nimfy kleszcz jest malutki, nie większy niż punkt pozostawiony na kartce przez zaostrzony ołówek. Jest go naprawdę ciężko znaleźć i wiele osób nawet nie przypuszcza, że została ukąszona. Mogą więc być zdziwione odnajdując na swojej skórze zaczerwienie niewiadomego pochodzenia. A ślady te mogą wiele powiedzieć na temat ewentualnego zakażenia.
 

Jak usunąć kleszcza?

Ważne jest, aby usunąć kleszcza tak szybko, jak to możliwe. Można zrobić to samodzielnie (pod warunkiem posiadania właściwych narzędzi i pewności co do swoich umiejętności), zwrócić się o pomoc do lekarza lub pobliskiego weterynarza. Przy samodzielnym usuwaniu najważniejsze jest mocne uchwycenie intruza jak najbliżej skóry, po czym należy zdecydowanym ruchem oderwać go od ciała. Nie można nim szarpać i wykręcać, ponieważ jego części mogą pozostać w skórze.

To co ważne – usuniętego kleszcza należy umieścić w słoiku lub innym zamkniętym opakowaniu i oddać na badania w kierunku nosicielstwa boreliozy. Większość gabinetów weterynaryjnych przyjmuje je i wysyła do laboratorium. Jeśli pasożyt był nosicielem boleriozy, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który zaleci odpowiednią antybiotykoterapię. Nie wolno używać wazeliny lub gorących zapałek do zabijania i usuwania kleszcza. Metody te nie odrywają go od skóry i mogą sprawić, że zakopie się głębiej i uwolni więcej śliny (co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby). Po wyjęciu insekta, miejsce wkłucia trzeba zdezynfekować.
 

Jakich miejsc należy unikać?

Chociaż kleszcze są tak naprawdę wszędzie, można zmniejszyć ryzyko ich spotkania unikając gęstych, wysokich traw i zalesionych, rzadko uczęszczanych miejsc. Lasy w Siechnicach, chociaż są piękne i zachęcają do wiosenno - letnich wycieczek, mogą być ich siedliskiem. Podobnie jak nieużytki wokół kąpieliska Błękitna Laguna w Siechnicach. Niestety nawet wyjście na pobliskie podwórko i przejście przez trawę podczas spaceru z psem może skończyć się ugryzieniem.
 

Jak się zabezpieczyć?

Na rynku jest dość dużo specjalistycznych preparatów, które chronią przez różnymi owadami, w tym właśnie przed kleszczami. Idąc na spacer należy starannie spryskać lub nasmarować ciało (w szczególności nogi) środkiem ochronnym i jeśli celem wycieczki jest las – zadbać o właściwy strój. Wysokie buty i przylegające spodnie lub legginsy mogą zapobiec przedostaniu się kleszcza na skórę. Po każdym spacerze należy starannie obejrzeć całe ciało – nogi, pachwiny, skórę głowy i pachy.

Przy właściwej prewencji, wiosenne spacery nie muszą wiązać się ze stresem o swoje zdrowie. Właściwa ochrona i w razie ugryzienia – szybkie działanie są w stanie zapewnić bezpieczeństwo.

Wczytuję komentarze...