Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 08-07-2020
Termy Jakuba w Oławie
10.04.2019

Honorowy krwiodawca. Jak zostać bohaterem

Pomimo ogromnego postępu w dziedzinie medycyny, krew ciągle jeszcze nie ma swojego zamiennika. Nie wynaleziono do tej pory substancji, którą można ją zastąpić. Dar krwi jest nie do przecenienia, pomóż więc innym, którzy mogą jej potrzebować. Każdy człowiek może znaleźć się w sytuacji, kiedy oddana przez kogoś krew uratuje mu życie. Możesz to być również Ty sam.

Siechnice: Honorowy krwiodawca. Jak zostać bohaterem

Krwiodawcą może być każda zdrowa osoba w wieku pomiędzy 18 a 65 rokiem życia. Zdarza się jednak, że pomimo gotowości do pomagania innym, nie można oddawać krwi. Kto nie może oddawać krwi: osoba, która przeszła WZW, chorująca na AIDS, będąca nosicielem HIV, zakażona kiłą, chorująca na łuszczycę, gruźlicę, cukrzycę, chorująca na serce, nowotwór, choroby krwi i choroby metaboliczne oraz osoba z grup ryzyka np. przyjmująca narkotyki, mająca kontakty seksualne z wieloma partnerami.

Jeżeli jednak kwalifikujesz się do tego, aby zostać Honorowym Dawcą Krwi - nic nie stoi na przeszkodzie, abyś to zrobił. Wystarczy, że zgłosisz się z dowodem tożsamości do najbliższego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz wypełnisz odpowiedni kwestionariusz. Zostań więc Krwiodawcą i pomóż uratować czyjeś życie - to takie proste.

W okresie letnim zapotrzebowanie na krew jest największe. Dzieje się tak z powodu znacznie większej ilości wypadków komunikacyjnych na polskich drogach. Osoby, które w wypadkach drogowych odnoszą obrażenia ciała, z reguły tracą również bezcenną dla ich życia krew. Jedynym ratunkiem dla nich jest krew, którą ktoś wcześniej oddał.

Bycie Honorowym Dawcą Krwi - to wielki powód do dumy, dla kogoś będziesz prawdziwym bohaterem - przecież uratujesz mu życie! Dla osób, które nawet jednorazowo oddadzą krew, przewidywane są następujące przywileje:

  • tytuł Honorowego Dawcy Krwi,
  • zwolnienie z pracy lub zajęć szkolnych w dniu oddawania krwi,
  • zwrot kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania,
  • ekwiwalent 4500 kalorii, najczęściej w formie tabliczek czekolady lub innych produktów spożywczych,
  • zwrot utraconego zarobku, który Krwiodawca otrzymałby - w wysokości wynikającej z przepisów prawa pracy.

Ponadto po oddaniu określonej przepisami ilości krwi można uzyskać tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi lub tytuł Zasłużonego dla Zdrowia Narodu, a co za tym idzie, uzyskać kolejne świadczenia jak np. bezpłatne przejazdy komunikacją zbiorową czy bezpłatne leki.

Krew można oddać w większości miast w Polsce. Dla mieszkańców Siechnic najbliższym punktem jest Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

Oddaj krew - uratuj komuś życie!

Wczytuję komentarze...