Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 24-06-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
20.12.2022

Spółka Siechnice Nowa Energia zadba o rewitalizację zamykanej elektrociepłowni

Spółka "Siechnice Nowa Energia" została utworzona przez gminę Siechnice pod koniec października. Do jej zadań będzie należało zrealizowanie inwestycji polegającej na odnowieniu i przystosowaniu, a także nadaniu nowych funkcji gospodarczych, społecznych, naukowych i kulturalnych całemu kompleksowi elektrociepłowni Czechnica, który znajduje się w Siechnicach.

Siechnice: Spółka Siechnice Nowa Energia zadba o rewitalizację zamykanej elektrociepłowni

Nowe życie dla elektrociepłowni

Kompleks elektrociepłowni Czechnica jest usytuowany na skrzyżowaniu ulic Polnej oraz Fabrycznej. Decyzja o nowym przeznaczeniu obiektu jest niezwykle istotna dla gminy, a także w skali całego regionu. Jest też bardzo dużym wyzwaniem oraz przedsięwzięciem strategicznym dla gminy Siechnice. Nowy zakres funkcji elektrowni byłby bardzo szeroki, ponieważ obejmowałby również wdrażanie programów dotyczących pobudzania aktywności społeczności. Tego typu działania miałyby koncentrować się w nowo przystosowanych obiektach, które mają powstać na terenie kompleksu.

Konkurs rewitalizacji elektrociepłowni został rozstrzygnięty

Już coraz bliżej do przekształcenia funkcji elektrociepłowni Czechnica. Pod koniec ubiegłego roku rozstrzygnięty został konkurs na najlepszy projekt odnowienia kompleksu. Laureatem zostali studenci z wydziału architektury Politechniki Wrocławskiej. Według ich koncepcji w kompleksie miałby znajdować się 3-gwiazdkowy hotel, duży zespół basenowy oraz Centrum Wystawienniczo-Multimedialne. Bardzo ciekawą propozycją jest także stworzenie części edukacyjnej, laboratoriów oraz restauracji dzięki czemu budynek stanie się bardzo funkcjonalny. Dodatkowo mógłby powstać 30-metrowy budynek, który miałby współgrać z istniejącą chłodnią kominową. Tam mogłaby swoje funkcje realizować sala kongresowa oraz centrum wystawiennicze. Rozstrzygnięcie konkursu oznacza, że obszar ponad trzech hektarów zupełnie zmieni swój charakter.

Kompleks budynków oraz jego teren ma zostać zrewitalizowany, a także na nowo zagospodarowany. Według planów będzie to miejsce, które będzie tętniło życiem i służyło społeczności lokalnej, a także osobom przyjezdnym. Ponadto rewitalizacja pozwoli uratować historyczne obiekty, które jednocześnie mogą stać się miejscem niezwykle wartościowym pod względem kulturalnym oraz historycznym. Za sprawą nadaniu im nowego życia, odnowienia będzie można poznać historię tego miejsca, a także spędzić miło czas w rekreacyjnych obiektach. Niestety na jakiekolwiek wiążące projekty i terminy musimy jeszcze poczekać.

Uchwała w sprawie utworzenia przez Gminę Siechnice spółki z ograniczoną odpowiedzialnością "Siechnice Nowa Energia" została przyjęta na sesji Rady Miejskiej w dniu 27 października 2022 r. Więcej o koncepcjach rewitalizacji pisaliśmy w artykule Rewitalizacja elektrociepłowni - konkurs na projekty rozstrzygnięty. Hotel, basen, centrum multimedialne [zdjęcia].

  • Więcej
  • w kategorii inne