Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 30-06-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
13.03.2021

Skutki picia o których możesz nie wiedzieć. Leczenie alkoholizmu we Wrocławiu

Alkohol jest trucizną, którego siła polega na ogólnym przyzwoleniu na jego spożywanie. Skutki alkoholizmu mogą doprowadzić do śmierci, po drodze sprawiając, że życie alkoholika staje się niesamowicie ciężkie. Decyzja o leczeniu jest często trudna dla osoby chorej, dlatego warto nieustannie uświadamiać społeczeństwo o niebezpiecznych stanach wywoływanych przez alkohol. W artykule opisujemy skutki picia, znane jedynie osobom zajmującym się tematem oraz wskazujemy miejsce, w którym można znaleźć pomoc we Wrocławiu.

Siechnice: Skutki picia o których możesz nie wiedzieć. Leczenie alkoholizmu we Wrocławiu

Nietypowe choroby psychiczne wywołane przez alkohol

Alkohol ma destrukcyjne działanie na ludzką psychikę. W tym kontekście wymienia się głównie depresję, wypieranie emocji czy brak możliwości porozumienia się z najbliższymi. Skutki te niewątpliwie są dla pijącego niewygodne, jednak stanowią tak naprawdę jedynie wstęp do długiej listy schorzeń psychologicznych.

Picie alkoholu wywołuje poważne zespoły chorób:
 

Zespół Otella

Zespół Otella jest schorzeniem atakującym głównie mężczyzn nadużywających alkoholu. Osoba jego doświadczająca odczuwa chorobliwą zazdrość w stosunku do partnerki. Paranoiczna potrzeba kontroli w związku doprowadza alkoholika do wymyślania bezpodstawnych oskarżeń w stosunku do drugiej strony. Patologiczne poczucie zazdrości doprowadza często do kroków bezpośrednio zagrażającym partnerce. Zespół Otella szkodzi zarówno alkoholikowi, jak i jego partnerce.

Psychozy alkoholowe

Psychoza alkoholowa - w postaci przewlekłej lub ostrej - są najniebezpieczniejszym stanem psychicznym spowodowanym przez alkohol. Powstają one w wyniku uszkodzenia neuroprzekaźników przez alkohol i jest często spotykanym skutkiem alkoholizmu. Zaburzenia psychotyczne uniemożliwiają alkoholikowi prawidłowe spostrzeganie rzeczywistości. Widzi i słyszy on nieistniejące rzeczy - począwszy od głosów negatywnie go oceniających, aż po insekty chodzące pod skórą.

Stan psychozy pojawia się najczęściej w wyniku odstawienia alkoholu, dlatego tak ważna jest opieka medyczna podczas wychodzenia z alkoholizmu. 
 

Zespół Korsakowa

Zespół Korsakowa jest jednym z rodzajów psychoz, jednak powstaje w wyniku niedoboru witaminy B1. Niedobory witamin w organizmie alkoholika, często bagatelizowane, mogą doprowadzić do stanu zagrażającego życiu. Psychoza Korsakowa charakteryzuje się problemami z pamięcią osoby uzależnionej od alkoholu i powstaje w wyniku wypłukiwania przez alkohol cennej tiaminy.

Chory ma trudności z ustaleniem chronologii wydarzeń, a powstałe luki wypełnia zmyślonymi historiami. Wskutek tego po pewnym czasie traci możliwość odróżnienia rzeczywistości od wyimaginowanych zdarzeń.
 

Jak alkohol wpływa na ciało?

Wpływ alkoholu na ciało jest powszechnie znany. Większość dorosłych osób przynajmniej raz w życiu doświadczyło uczucia kaca - pragnienie, mdłości i ból głowy to jego typowe objawy. Jakie jednak skutki przynosi długotrwałe spożycie alkoholu?
 

Alkohol a problemy z erekcją?

Alkohol ma istotny wpływ na erekcję u mężczyzn. Picie alkoholu nie tylko upośledza odczuwanie bodźców zewnętrznych, powoduje problemy z krążeniem krwi, lecz także prowadzi do problemów pracy wątroby, która odpowiada za metabolizm testosteronu - hormonu odpowiedzialnego za popęd seksualny i potencję. Ponadto alkohol może doprowadzić do nieodwracalnej impotencji poprzez uszkodzenie nerwów układu przywspółczulnego, odpowiedzialnego za erekcję.
 

Alkohol - problemy z uzębieniem

Ustalono, że toksyny zawarte w alkoholu negatywnie działają na stan dziąseł. Powodują choroby dziąseł i przyzębia, co doprowadzić może nawet do rozchwiania i szybszego wypadania zębów. Oprócz podrażnień dziąseł wywoływanych alkoholem, zmniejsza on także wydzielanie śliny posiadającej działanie przeciwbakteryjne. Ilość bakterii w jamie ustnej alkoholika przyczynia się do wielu chorób, a to skutkuje utratą zębów.
 

Alkoholowy zespół płodowy

O negatywnym stosunku alkoholu na zdrowie powinny pamiętać zwłaszcza kobiety w ciąży, odpowiadające za więcej niż jeden organizm. Alkohol pity w ciąży wpływa na rozwój płodu. Spożywanie napojów procentowych może skutkować poważnymi chorobami dziecka: wadami serca, deformacjami twarzy, a także nieuleczalnym alkoholowym zespole płodowym, charakteryzującym się anomaliami na wszystkich poziomach rozwoju dziecka.
 

Alkoholizm we Wrocławiu - gdzie szukać pomocy?

Alkoholizm we Wrocławiu to często spotykana choroba. W centrum miasta znajduje się przychodnia Nasz Gabinet, którą powinny zainteresować się osoby poszukujące kompleksowych usług leczenia alkoholizmu. W odpowiedzi na wciąż rosnące zapotrzebowanie, prywatna placówka oferująca leczenie alkoholizmu we Wrocławiu służy pomocą osobom uzależnionym. 

Oferowana detoksykacja oczyszcza organizm z toksyn, wlewy witaminowe z witaminą B odżywiają organizm wypłukany z dobroczynnych składników, a rozmowy z terapeutą uzależnień mają pozytywny wpływ na rozumienie swojej choroby alkoholowej.
 

W leczeniu alkoholizmu we Wrocławiu liczy się czas. Prywatne przychodnie posiadają terminy nawet tego samego dnia po rejestracji, dlatego to na nie warto zwrócić uwagę, aby zapobiec dalszym negatywnym skutkom wywoływanym przez alkohol.

Materiał we współpracy z Partnerem