Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 30-06-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
15.01.2021

Podsumowanie roku 2020 na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

W minionym roku na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa pojawiło się 9316 zgłoszeń dotyczących Wrocławia i powiatu wrocławskiego. Najwięcej z nich dotyczyło przypadków nieprawidłowego parkowania – bolączki każdego dużego miasta. Było też dużo przypadków spożywania alkoholu i przekraczania dozwolonej prędkości. Wszystkimi zajęli się policjanci z komendy miejskiej. A jak wyglądały pozostałe kategorie zgłoszeń? Zobacz też jak na Krajowej Mapie Zagrożeń wyglądają Siechnice.

Siechnice: Podsumowanie roku 2020 na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa
fot. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, 16.01.2021

Nowoczesna platforma informowania o zagrożeniach KMZB cały czas jest narzędziem chętnie wykorzystywanym przez Wrocławian i mieszkańców powiatu wrocławskiego. Służy do informowania o lokalnych, powtarzających się problemach i jej ogromną zaletą jest to, że naniesienie zgłoszenia nie wymaga wychodzenia z domu. Wystarczy dowolne urządzenie z dostępem do Internetu i przeglądarką, może to być tablet, telefon lub laptop.
 

Nieprawidłowe parkowanie, prędkość i spożywanie alkoholu

Co w minionym roku wrocławianie zgłaszali najczęściej? Były to przypadki nieprawidłowego parkowania, które stanowiły 37 procent wszystkich zgłoszeń. Brak miejsc parkingowych, szczególnie w obrębie centrum jest bolączką każdego dużego miasta. Nie można jednak pozostawiać pojazdów gdziekolwiek, nawet na chwilę. Auta przy skrzyżowaniach lub takie, które zasłaniają przejścia dla pieszych to kandydaci do odholowania przez służby miejskie. Odpowiedzią na potrzeby związane z brakiem miejsc parkingowych dużych metropolii wydaje się być rozwój zrównoważonego transportu i korzystanie z alternatyw wobec samochodów. W nowoczesnych miastach taki transport jest szybszy, tańszy i do tego bardziej przyjazny środowisku.

Na drugim miejscu wśród najpopularniejszych zgłoszeń były w ubiegłym roku przypadki przekraczania dozwolonej prędkości - 2345 zgłoszeń. W ich eliminowanie policjanci angażują podmioty, które odpowiadają za konkretną drogę. Czasami wystarczy przeorganizowanie ruchu, np. tworzenie skrzyżowań równorzędnych na osiedlach lub instalacja progów zwalniających.

Pozostałe zagrożenia to 1438 zgłoszeń dotyczących miejsc, w których osoby spożywają alkohol; 594 przypadków niewłaściwej infrastruktury drogowej i złej organizacji ruchu; 272 zgłoszenia dzikich wysypisk śmieci i 210 aktów wandalizmu. Wszystkich zgłoszeń w 27 kategoriach było 9316. To mniej, niż w poprzednim 2019 roku. Widać stan epidemii wpłynął na naszą aktywność i w tym obszarze.
 

Warto zgłaszać zagrożenia

Zgłoszenia na KMZB niejednokrotnie doprowadzały do zatrzymywania sprawców przestępstw. Tak było choćby na początku grudnia, kiedy policjanci kontrolowali zgłoszenie dotyczące grupowaniu się małoletnich zagrożonych demoralizacją. Podczas sprawdzeń mundurowi zwrócili uwagę na mężczyznę, który jak się później okazało, posiadał przy sobie narkotyki. W ręce policjantów wpadło też dwóch nietrzeźwych kierujących. W pierwszym przypadku funkcjonariusze sprawdzali zgłoszenie dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości na jednej z ulic w centrum i zatrzymali do kontroli kierującego na podwójnym gazie. W drugim przypadku zgłoszenie mówiło o nieprawidłowo parkujących pojazdach, jeden z nich na widok radiowozu właśnie odjeżdżał, z nietrzeźwym kierującym za kierownicą.
 

Siechnice na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa również mieszkańców Siechnic. Informacje o mapie i link do systemu dostępne są zawsze w menu serwisu w kategorii Miejsca - Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa:

Zobacz więcej: Siechnice na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

na podstawie:
Materiał Prasowy,
Policja Dolnośląska

  • Więcej
  • w kategorii inne