Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 30-06-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
31.05.2021

Dolnośląska Fundacja Alzheimerowska zaprasza na darmowe badania pamięci

Dolnośląska Fundacja Alzheimerowska zaprasza Seniorów Gminy Siechnice na bezpłatne badania pamięci. Wiele osób uważa, że otępienie to naturalny, nieuchronny i nieodłączny element starzenia się. W rzeczywistości jednak jest inaczej, a wczesna reakcja może znacznie spowolnić rozwój choroby. Zobacz jak skorzystać z bezpłatnych badań. Oferta skierowana jest również do opiekunów.

Siechnice: Dolnośląska Fundacja Alzheimerowska zaprasza na darmowe badania pamięci

Badania odbywają się na terenie Siechnic, Świętej Katarzyny i Radwanic. Obowiązuje rejestracja telefoniczna pod numerem tel. 533 260 085.

Na konsultacje ze specjalistami oprócz osób z problemami z pamięcią mogą zapisać się również opiekunowie osób z demencją. Otrzymają one także bezpłatne poradniki z radami jak radzić sobie w opiece nad chorym z otępieniem. Badania współfinansuje Gmina Siechnice.

Fakty i mity na temat demencji

Większość ludzi uważa, że otępienie to naturalny, nieuchronny i nieodłączny element starzenia się. W rzeczywistości jednak jest inaczej. Eksperci przekonują, że demencja to choroba, a ryzyko jej wystąpienia oraz tempo rozwoju można znacząco obniżyć, dzięki odpowiedniej profilaktyce.

Prawie 80 proc. z nas obawia się, że w którymś momencie życia będzie mieć demencję. Co więcej, około 66 proc. (dwie trzecie społeczeństwa) sądzi, że demencja jest naturalnym skutkiem starzenia się organizmu człowieka. W efekcie, aż jedna na cztery osoby (25 proc.) uważa, że nic nie można zrobić, aby zapobiegać demencji. Takie oto, dość ponure wnioski, płyną z globalnego badania ankietowego na temat świadomości i postaw społecznych dotyczących demencji, które zostało przeprowadzone na próbie 70 tys. osób ze 155 krajów przez London School of Economics and Political Science, na zlecenie organizacji Alzheimer’s Disease International (ADI).

W raporcie opisującym wyniki tego badania, zatytułowanym , przedstawiciele ADI nie kryją swego zaskoczenia tak niską świadomością społeczną na temat demencji, zwłaszcza, że jak pokazało badanie, poważne "luki w wiedzy" na jej temat prezentuje także duża część pracowników służby zdrowia!

Nasze przesłanie, że demencja NIE jest częścią normalnego starzenia się, lecz chorobą, jest głośne i wyraźne, ale najwidoczniej nie przebija się do świadomości. Musimy znacznie intensywniej nad tym pracować
– czytamy w raporcie World Alzheimer Report 2019. Attitudes to dementia.


Jak można obniżyć ryzyko rozwoju demencji

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stara się uświadamiać wszystkich, że demencja jest chorobą przyczyniającą się nie tylko do dużego spadku jakości życia, lecz przede wszystkim do przedwczesnej śmierci.

Choć wiek jest najważniejszym czynnikiem ryzyka rozwoju demencji, to jednak choroba ta nie jest naturalną i nieuchronną częścią starzenia się. Wiele badań naukowych dowiodło tego, że istnieje związek między konkretnymi elementami stylu życia a ryzykiem rozwoju demencji. Tego rodzaju czynnikami ryzyka są m.in.: niedobór aktywności fizycznej, palenie tytoniu, niezdrowa dieta i nadużywanie alkoholu. Ponadto, wiadomo też, że ryzyko rozwoju demencji zwiększają niektóre choroby przewlekłe, takie jak: nadciśnienie, cukrzyca, otyłość, hipercholesterolemia i depresja
– czytamy w najnowszych wytycznych WHO dotyczących profilaktyki demencji.

WHO wskazuje również na istotną rolę izolacji społecznej (samotności), a także braku aktywności umysłowej (poznawczej). Kolejny bardzo istotny problem, na który zwracają uwagę autorzy raportu ADI, to powszechne lekceważenie przez ludzi pierwszych symptomów otępienia.
 

Jakie są wczesne objawy demencji

Ludzie często opóźniają moment, w którym zaczynają szukać pomocy, porady i wsparcia, w sytuacji, gdy budzi się w nich niepokój co do stanu ich własnej pamięci albo pamięci kogoś z rodziny.

Sygnały ostrzegawcze mogące świadczyć o rozwijającej się demencji z początku mogą być bardzo subtelne, przez co łatwo je przegapić albo zignorować. Tym bardziej jednak warto je znać i zwracać na nie uwagę. Są wśród nich m.in.:

  • Problemy z pamięcią (np. zapominanie o bieżących wydarzeniach, umówionych terminach i innych ustaleniach)
  • Osłabiona orientacja w czasie i przestrzeni (np. trudności w znalezieniu drogi do jakiegoś miejsca, poczucie zagubienia, trudność w ocenie odległości czy kierunku)
  • Ograniczona koncentracja i osłabione procesy poznawcze (np. problemy z myśleniem abstrakcyjnym, liczeniem, wysławianiem się - doborem właściwych słów)
  • Zmiany osobowości i zachowania (np. nagłe zmiany nastroju bez wyraźnego powodu, nieuzasadniona podejrzliwość lub izolowanie się)
  • Apatia i zamknięcie się w sobie lub depresja (utrata inicjatywy, dawnych zainteresowań)
  • Trudności w wykonywaniu dobrze znanych czynności (np. przygotowywaniu posiłków)
  • Gubienie przedmiotów lub umieszczanie ich w nietypowych miejscach.

Dolnośląska Fundacja Alzheimerowska, mat. własne, Serwis Zdrowie/PAP