Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 17-07-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
9.02.2023

Petycja w sprawie przebudowy DK94. Burmistrz Siechnic apeluje o poprawę bezpieczeństwa

Droga Krajowa przebiegająca przez gminę Siechnice to nie tylko ruch tranzytowy i alternatywa dla autostrady A4. To także trasa, z której codziennie korzystają mieszkańcy rozbudowujących się po obu jej stronach miejscowości. Jak pokazują statystyki DK 94 to miejsce wielu wypadków i ludzkich tragedii. Oprócz częstych zdarzeń drogowych widoczne jest również niedostosowanie drogi obecnych realiów - co pokazuje m.in zakorkowane skrzyżowanie przy nowopowstałym centrum handlowym w Siechnicach. Czas nagłośnić problem i zażądać przebudowy drogi - taki cel ma petycja wystosowana do premiera przez Burmistrza Siechnic.

Siechnice: Petycja w sprawie przebudowy DK94. Burmistrz Siechnic apeluje o poprawę bezpieczeństwa
fot. DK 94 w Siechnicach

Burmistrz Milan Usak w imieniu mieszkańców wystosował do premiera Mateusza Morawieckiego petycję w sprawie przebudowy fragmentu DK94 na odcinku przebiegającym przez gminę Siechnice. Jak argumentuje, należy pilnie przygotować rozwiązania, które poprawią bezpieczeństwo zarówno kierujących jak i pieszych.

O co wnioskują sygnatariusze?

Celem petycji jest doprowadzenie do przebudowy odcinka drogi krajowej nr. 94 na terenie gminy Siechnice - może to być budowa DK94 w przekroju dwujezdniowym lub jej modernizacja, włączając w to budowę ewentualnej obwodnicy Groblic, Siechnic i Radwanic. Zmiany miałyby obejmować także budowę niezbędnej infrastruktury, takiej jak przejścia dla pieszych, drogi rowerowe, sygnalizacje świetlne, chodniki oraz niezbędne oświetlenie.

W petycji został poruszony również problem skrzyżowań - przede wszystkim na newralgicznym skrzyżowaniu przy Biedronce, Lidlu i centrum handlowym Toro. Według sygnatariuszy najlepszym rozwiązaniem byłaby budowa ronda. 

Szereg wypadków na DK 94

Jakie argumenty padają w petycji? Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo. Pomimo, że odcinek drogi krajowej nr. 94 znajdujący się na terenie Gminy Siechnice ma mniej niż 10 kilometrów, tylko  w latach 2007-2021 doszło na nim do ponad 800 wypadków i zdarzeń drogowych, w tym 12 śmiertelnych.

W latach 2007-2021 doszło tutaj do 833 zdarzeń drogowych, wskutek których śmierć poniosło 12 osób. Ponadto w tych zdarzeniach rannych zostało 137 osób, w tym 39 ciężko.   Jak widać z przytoczonych danych tworzy się dramatyczny obraz, z którego w ujęciu statystycznym wynika, że każdego tygodnia przez okres 15 lat dochodziło do zdarzenia drogowego, do którego była wzywana policja. W co najmniej w 16% tych zdarzeń odnotowywano ranną osobę, a kilkanaście osób zginęło.

Coraz częściej wybierana trasa

Autorzy petycji podkreślają też, że fragment drogi krajowej nr 94 przebiegającej przez gminę Siechnice jest coraz częściej wykorzystywanym przez kierowców wyjazdem z Wrocławia. Z przedstawionych przez władze gminy danych wynika, że w generalnym pomiarze ruchu 2020/21 odnotowano wyższą liczbę pojazdów korzystających z tego odcinka DK 94, niż z odcinka Wrocław-Błonie-Prochowice-Lubin, który został potraktowany priorytetowo.

Burmistrz miasta i gminy Siechnice oraz sygnatariusze jego petycji apelują więc do premiera Morawieckiego, aby i na odcinku DK 94 przechodzącym przez ich gminę pojawiły się niezbędne zabezpieczenia i usprawnienia. Ich zdaniem, w obecnej chwili odcinek drogi przechodzący przez gminę Siechnice jest drogą o parametrach niezgodnych z obecnie obowiązującymi przepisami.

Gdzie można podpisać petycję?

Petycję można podpisać online w serwisie petycjeonline.com (link) oraz osobiście m.in. w Urzędzie Miejskim, w klubach CK i bibliotekach  w Siechnicach, Radwanicach, Świętej Katarzynie i Kotowicach oraz w Ośrodku Zdrowia w Siechnicach i Św. Katarzynie.