Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 01-08-2021
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
18.04.2020

Nowa normalność: etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19

W gminie Siechnice dotychczas potwierdzono zakażenie koronawirusem u 3 osób (stan na 19.04). Dyscyplina w przestrzeganiu ograniczeń, stosowanie się do zasad są kluczowe w zmniejszaniu rozmiaru epidemii. Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej. Rząd przedstawił również plan powrotu do nowej normalności - od 20 kwietnia wybrane obostrzenia będą stopniowo łagodzenie. W żadnym wypadku jednak nie powinno to uśpić naszej czujności.

Siechnice: Nowa normalność: etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19
fot. Kampania informacyjna #zostańwdomu w Siechnicach

Od 20 kwietnia stopniowo będą zdejmowane obostrzenia wprowadzone w związku epidemią; zostaną otwarte lasy i parki, złagodzone będą ograniczenia dot. liczby osób w sklepach o kościołach - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. W kolejnych etapach będą otwierane rzemiosło, handel i usługi - dodał.

Od 20 kwietnia przystępujemy do nowego etapu, stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń. W ramach tego zestawu powrotu do nowej normalności, czy do nowej rzeczywistości gospodarczej, mamy przede wszystkim kilka nowych komunikatów. Po pierwsze otwarcie lasów i parków. Przy czym nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji, do bardzo szerokich wyjść; to ma być zwiększony komfort zdrowia psychicznego dla ludzi i tak do tego podchodzimy - powiedział szef rządu.

Etapy zdejmowania obostrzeń nie oznaczają, że epidemia się kończy; przez dłuższy czas musimy nauczyć się żyć z tymi podstawowymi zasadami funkcjonowania - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Łagodzenie przepisów będzie zależało od wzrostu zachorowań.
 

Minister zdrowia podkreślił, że etapy zdejmowania obostrzeń nie oznaczają jednak, że epidemia się kończy. Będziemy musieli nauczyć się żyć z epidemią przez dłuższy czas. Nie ma takich danych, które mogłyby z całą pewnością powiedzieć, że epidemia wygaśnie za miesiąc, dwa, pięć miesięcy. Jedyna datą, która jest pewna, to pojawienie się szczepionki i leków. Kiedy to nastąpi, trudno powiedzieć, dlatego przez najbliższy, dłuższy czas musimy nauczyć się żyć z tymi podstawowymi zasadami funkcjonowania w czasach epidemii - powiedział Szumowski.

Wskazał, że w dalszym ciągu bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad - zasłanianie twarzy w miejscach publicznych, dezynfekcja rąk i powierzchni, zachowywanie dystansu, przebywanie na kwarantannie i izolacji w zależności od sytuacji. Kolejny punktem jest ochrona osób najsłabszych, najbardziej narażonych od powikłania, czyli osób starszych, chorych. Oczywiście maksymalnie, jeżeli to tylko możliwe, ważne jest używanie form zdalnych prac. To są zasady, z którymi musimy się nauczyć żyć przez najbliższy rok, być może półtora roku, jeżeli nie dwa lata - powiedział minister.

Zauważył, że plan nie ma konkretnych dat, ponieważ przejście z jednego etapu do drugiego będzie zależało od liczby zachorowań i dynamiki rozprzestrzeniania się wirusa. Od przestrzegania warunków, od tego, na ile będziemy zachowywali ten dystans zależy, czy będziemy mogli przejść do następnego etapu - dodał szef MZ.

Bieżące oficjalne informacje na temat epidemii, zasady postępowania i szczegóły dot. ograniczeń publikowane są na stronach Rządu www.gov.pl/koronawirus.
 

Bezpłatne maseczki dla seniorów w gminie Siechnice

Po wprowadzeniu obowiązku powszechnego stosowania maseczek ochronnych Gmina Siechnice zainicjowała akcję rozdawania ich osobom starszym. Po bezpłatne maseczki dla seniorów można zgłaszać się drogą mailową lub telefoniczną. Więcej informacji na temat inicjatywy pisaliśmy w artykule: Bezpłatne maseczki dla seniorów Gminy Siechnice.
 

Liczba zachorowań w gminie Siechnice

Na dzień 19.04 według komunikatu publikowanego przez Urząd Miejski w gminie Siechnice odnotowano 3 przypadki zakażenia koronawirusem. Ponadto 28 osób objętych jest obowiązkową kwarantanną po powrocie z zagranicy, a 3 osoby kwarantanną nałożoną przez Stację Sanitarno - Epidemiologiczną.
 

Komunikaty Rządu za:
PAP, twitter.com/PremierRP

Wczytuję komentarze...