Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 18-07-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
1.03.2023

Koniunkcja Wenus i Jowisza. Niecodzienne zjawisko astronomiczne [zdjecia]

Na przełomie lutego i marca na niebie można było zobaczyć niezwykłe zjawisko, jakim jest koniunkcja planet. Dwa jasne punkty na zachodnim niebie, które widoczne były gołym okiem, to planety Wenus i Jowisz. Odległość pomiędzy nimi jest ogromna, ale na niebie wydawały się one zbliżać do siebie.

Siechnice: Koniunkcja Wenus i Jowisza. Niecodzienne zjawisko astronomiczne [zdjecia]

Koniunkcja planet jest zjawiskiem, które występuje, gdy dwie lub więcej planet znajdują się w zbliżonej pozycji na nieboskłonie. Zdarzenie to stanowi nie tylko atrakcyjne widowisko dla miłośników astronomii, ale jest także bardzo ważne dla nauki. Dzięki niemu astronomowie mogą prowadzić badania i analizy, które pomogą lepiej zrozumieć ruch planet w Układzie Słonecznym.

W kulminacyjnej fazie widowiska separacja między planetami była porównywalna ze średnicą kątową tarczy Księżyca. Widok ten na pewno zrobił wrażenie na wielu obserwatorach. Koniunkcja ta była widoczna nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Dla wielu osób było to pierwsze takie zjawisko, jakie mieli okazję zobaczyć na własne oczy.

Koniunkcja planet to zjawisko, które warto obserwować i docenić. Każda taka okazja przyciąga uwagę miłośników astronomii, a także osób, które chcą lepiej poznać tajemnice kosmosu. Dlatego warto korzystać z takich okazji i podziwiać piękno nieba, które jawi nam się w różnych niezwykłych formach. W dniu 1 marca Wenus znajduje się w odległości 108 mln km od Ziemi, a dystans między nami a Jowiszem to 740 mln km.

Wenus i Jowisz zbliżały się do siebie przez cały luty. Jeżeli nie udało się zaobserwować zjawiska w 1 marca, w kolejnym dniu planety również będą blisko siebie na niebie. Od 2 marca mocniej świecąca Wenus będzie znajdowała się nieco wyżej od Jowisza.

Poniżej kilka zdjęć tego wydarzenia na siechnickim niebie:

  • Więcej
  • w kategorii inne