Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 24-06-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
11.08.2022

Jak otworzyć działalność gospodarczą? Krótki poradnik dla początkujących

Chcesz działać legalnie jako przedsiębiorca w Polsce, ale nie wiesz jeszcze dokładnie, jak otworzyć działalność gospodarczą? Możesz to zrobić na kilka sposobów, choć wiele zależy od tego, jaki rodzaj firmy chcesz prowadzić oraz w jaki sposób będziesz rozliczać się z fiskusem. Obecnie praktycznie każdy może zdecydować się na dwie formy dopełnienia formalności w kwestii rejestracji nowego przedsiębiorstwa. Sprawdź, jak otworzyć działalność gospodarczą i o czym warto pamiętać!

Siechnice: Jak otworzyć działalność gospodarczą? Krótki poradnik dla początkujących

Rejestracja nowej działalności gospodarczej – jak można to zrobić?

W dzisiejszych czasach masz dwie możliwości, aby zarejestrować w Polsce swoją działalność gospodarczą. Możesz to zrobić online na stronie biznes.gov.pl lub udać się do urzędu miasta lub gminy z uzupełnionym wnioskiem CEIDG-1. Pamiętaj, że podczas składania formularza rejestracyjnego ten zostanie przekazany także do innych instytucji państwowych takich, jak:

  • GUS,
  • ZUS,
  • Urząd Skarbowy.

Dzięki temu Twoja firma może legalnie działać zaraz po zarejestrowaniu wniosku CEIDG-1 w dowolnie wybranej formie. Pamiętaj też, że wszystkie wpisy w bazach CEIDG zostaną umieszczone do 3 dni roboczych.

Kto może otworzyć działalność gospodarczą w Polsce?

Jako mieszkaniec Polski masz pełne prawo do otworzenia działalności gospodarczej, o ile jesteś osobą pełnoletnią i masz pełną zdolność do czynności prawnych. Niestety jako osoba niepełnoletnia chcąca prowadzić biznes, musisz otrzymać w tej kwestii pomoc od swoich opiekunów prawnych. Jeśli już działasz w danej branży, sprawdź dokładnie, czy musisz rejestrować swoją działalność. Kiedy Twoje przychody przekraczają średnio 1505 złotych miesięcznie, musisz dowiedzieć się też, jak otworzyć działalność gospodarczą, by zacząć legalnie prowadzić biznes.

Jak otworzyć działalność gospodarczą? Krok po kroku

Kiedy już wybierzesz formę wnioskowania o zarejestrowanie nowej firmy, koniecznie ustal jej nazwę, adres działania, a także profil działalności. Dodatkowo konieczny będzie wybór PKD dla danego przedsiębiorstwa oraz metody rozliczenia z fiskusem. Obecnie masz kilka możliwości nawet jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Możesz wybrać takie opcje, jak:

  • karta podatkowa,
  • podatek liniowy,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Pamiętaj też, że w niektórych przypadkach konieczne jest załatwienie koncesji i pozwoleń – tutaj najczęściej dotyczy to punktów dystrybucji alkoholu, ale nie tylko. Zanim zarejestrujesz działalność sprawdź też, czy musisz płacić VAT. Jeśli tak, koniecznie złóż odpowiedni formularz VAT-R. Każdy z formularzy został dokładnie opisany w serii artykułów wspierających tutaj: https://wspieramyfirmy.pl/zakladanie-firmy/.

Na etapie rejestracji wniosku przyda Ci się od razu współpraca z dobrym biurem księgowym, które poprowadzi finanse i dokumentację firmy na dwa sposoby: księgowość uproszczona lub pełna w księgach rachunkowych. Kiedy już wniosek CEIDG-1 złożysz osobiście lub przez internet do wybranego urzędu – przeanalizuj koszty związane ze składkami ZUS, podatki oraz koszt obsługi księgowej. Dzięki temu też realnie ocenisz, jakie będą wstępne wydatki Twojej firmy w pierwszych dniach jej działania.

Artykuł Partnera

  • Więcej
  • w kategorii praca