Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 18-07-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
6.06.2023

Hulajnogi elektryczne w Siechnicach. Kontrowersyjny start - komunikat urzędu i komentarz Bolta

Swoje usługi na terenie gminy Siechnice uruchomiła firma Bolt. We wtorek, 6 czerwca w Siechnicach i Świętej Katarzynie pojawiły się zielone hulajnogi. Sytuacją zaskoczone są władze gminy, które od kilku miesięcy prowadzą rozmowy z firmą Bolt. Nie udało się jednak jeszcze wypracować porozumienia podpartego umową odnośnie korzystania z terenów gminnych. Władze wydały oświadczenie. Poprosiliśmy również o komentarz firmę Bolt

Siechnice: Hulajnogi elektryczne w Siechnicach. Kontrowersyjny start - komunikat urzędu i komentarz Bolta
fot. Hulajnogi elektryczne pod Ratuszem w Siechnicach

Hulajnogi pojawiły się w wielu lokalizacjach, m.in. pod samym Ratuszem, przy węźle przesiadkowym w Siechnicach, przy ul. Włościańskiej oraz w Świętej Katarzynie. W aplikacji Bolt można było wyszukać i zarezerwować przejazd jednym z kilkudziesięciu urządzeń. Obecnie mapa pokazuje jedynie wykluczone miejsca oraz sugerowane miejsca parkingowe, brak natomiast dostępnych hulajnóg. Jak informuje Bolt ze względu na reakcję władz miasta pojazdy zostały zebrane z siechnickich ulic.

Urząd Gminy wydał komunikat w sprawie uruchomienia wypożyczalni bez zakończenia prowadzonych ustaleń. W oświadczeniu czytamy:

W związku z uruchomieniem przez firmę Bolt dostępu do hulajnóg elektrycznych w kilku miejscach na terenie miasta Siechnice i miejscowości Święta Katarzyna uprzejmie informujemy, że od lutego prowadzone są rozmowy i negocjacje pomiędzy Gmina Siechnice a przedstawicielami Firmy BOLT w sprawie uregulowania umową możliwości korzystania przez firmę BOLT z terenów gminnych celem ustawienia hulajnóg.

W związku z tym, że użytkowanie takich hulajnóg udostępnianych przez aplikacje mobilne przez firmy trudniące się tym komercyjnie rodzi wiele problemów natury porządkowej i z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, gmina stoi na stanowisku w tych rozmowach, że wymaga to uregulowania szczegółową umową cywilnoprawną pomiędzy Gminą, jako zarządcą dróg gminnych i terenów publicznych a firmą trudniącą się zarobkowo udostępnianiem hulajnóg. Umowa taka nie została jeszcze wynegocjowana pomiędzy firmą BOLT a Gminą. Rozmowy są w trakcie.

(facebook/Gmina Siechnice)

Obecnie władze gminy zaapelowały o wstrzymanie się z użytkowaniem hulajnóg do czasu ewentualnego zawarcia umowy. Temat jest rozwojowy.

O komentarz poprosiliśmy również firmę Bolt - oto odpowiedź jaką uzyskaliśmy:

Przy uruchamianiu hulajnóg w danym mieście, współpraca z lokalnymi włodarzami jest dla nas bardzo ważna i jest to naszą stałą praktyką. Dlatego od lutego br. podejmowaliśmy próby aktywnego dialogu z przedstawicielami gminy Siechnice, spotykając się z nimi i próbując wspólnie wypracować mapę dostępności hulajnóg, ustalić miejsca parkingowe oraz podpisać porozumienie o warunkach współpracy.

Naszym celem jest umożliwienie mieszkańcom Siechnic korzystania z zielonej mikromobilności dlatego, po wcześniejszym uprzedzeniu władz miasta, udostępniliśmy sprzęt na ulicach gminy.

Ze względu na reakcję władz miasta, hulajnogi zostały aktualnie zebrane z siechnickich ulic. Jednocześnie podkreślamy, że jesteśmy otwarci na rozmowy z władzami miasta na temat najlepszych dla Siechnic rozwiązań w zakresie rozwiązań współdzielonej mobilności, oferowanych przez Bolt.

Martyna Kurkowska
Rzeczniczka Prasowa Bolt Polska

Poniżej zdjęcia wykonane w dniu ustawienia hulajnóg, 6.06.2023 r.

Hulajnogi elektryczne w miastach

Korzystanie z wynajmu hulajnóg elektrycznych to coraz bardziej popularny sposób na przemieszczanie się w miastach. Trudno się dziwić - w końcu mają one wiele zalet.

Hulajnogi elektryczne są wygodnym środkiem transportu w mieście. W zatłoczonych miastach pomagają uniknąć stania w korkach. Pozwalają na szybsze dotarcie do celu, szczególnie na krótkich dystansach, gdzie nie jest konieczne korzystanie z samochodu czy środków komunikacji publicznej. Hulajnogi elektryczne są przyjazne dla środowiska, ponieważ nie emitują spalin i nie generują zanieczyszczeń powietrza.

Ważna jest też wygoda korzystania - wystarczy zainstalować aplikację mobilną danej firmy, zarejestrować się, zlokalizować najbliższą dostępną hulajnogę i odblokować ją za pomocą aplikacji.

Wady hulajnóg elektrycznych

Chociaż wynajem hulajnóg elektrycznych ma wiele zalet, istnieją także pewne wady. Wśród negatywnych opinii często pojawia się problem zaśmiecania przestrzeni miejskiej - nie tylko od strony wizualnej. Pozostawione w nieładzie pojazdy nierzadko utrudniają poruszanie się pieszym czy rowerzystom. Nie da się również uniknąć sytuacji niebezpiecznych, czy to z winy samych użytkowników czy niedostosowanej infrastruktury.

W przypadku korzystania z usług wypożyczalni hulajnóg elektrycznych, konieczne jest dzielenie ich z innymi użytkownikami. Nie zawsze da się zaplanować codzienne aktywności bazując na takim środku transportu.
 

Pozostaje mieć nadzieję, że po uregulowaniu spraw spornych między Gminą Siechnice a firmą BOLT mieszkańcy będą mogli korzystać z zalet tej formy przemieszczania się.

  • Więcej
  • w kategorii inne