Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 23-05-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
28.01.2022

Twoja pomoc ma znaczenie. Nie pozostawiaj potrzebujących bez opieki

Zimowe mrozy to szczególnie trudny czas dla osób, które z powodu różnych przeciwności losu nie posiadają dachu nad głową. Bezdomność jest szczególnie ciężka, gdy niskie temperatury utrzymują się przez całą dobę, a zmrok zapada wyjątkowo szybko. Zagrożone są również osoby, które - czy to po spożyciu alkoholu czy z powodu choroby - pozostaną same bez pomocy narażone na wyziębienie. W tym najtrudniejszym okresie nie może być miejsca na obojętność. Bo to właśnie od naszej szybkiej reakcji zależy czyjeś zdrowie i życie. Wystarczy tylko telefon pod numer alarmowy 112, by uratować kogoś, kto w danym momencie naprawdę potrzebuje naszej pomocy.

Siechnice: Twoja pomoc ma znaczenie. Nie pozostawiaj potrzebujących bez opieki

Niekorzystne warunki atmosferyczne, które od dłuższego czasu panują w Polsce, są szczególnym zagrożeniem dla osób starszych, bezdomnych i takich, które znajdują się pod silnym wpływem alkoholu. Na istniejące wciąż zagrożenie odpowiada policja, patrolując miejsca, w których przebywać mogą osoby wymagające natychmiastowej pomocy.
 

Szybka reakcja może pomóc uratować życie

Sytuacja zagrożenia życia i zdrowia wymaga szybkiej reakcji i to właśnie o nią apelują funkcjonariusze policji. Telefon pod 112 pozwala zaangażować odpowiednie służby, które zgłoszoną osobę przewiozą do noclegowni, placówki świadczącej adekwatne wsparcie, a w przypadku zaistnienia takiej konieczności również i do szpitala, gdzie zostanie jej udzielona niezbędna pomoc. Często bowiem zdarza się, że bezdomni odmawiają schronienia w różnego rodzaju schroniskach i innych placówkach. Wszystko to za sprawą obowiązujących zasad, nakazujących pozostawanie w trzeźwości, co dla wielu jest zadaniem wyjątkowo trudnym. Jednak nasza reakcja jest niezwykle ważna wszędzie tam, gdzie zagrożone jest czyjeś zdrowie lub życie.
 

Dystans nie zwalnia z obowiązku pomocy

Aktualna sytuacja epidemiologiczna determinuje wszelkie działania, jakie powinniśmy podejmować w celu udzielenia komuś pomocy. W dalszym ciągu nie jesteśmy zwolnieni z obowiązku zasłaniania ust i nosa, a bezpośredni kontakt powinien odbywać się wyłącznie w założonych rękawiczkach ochronnych.

Konieczność zachowania dystansu nie zwalnia jednak nikogo z odpowiedzialności. To właśnie ona może uratować komuś życie, o czym należy pamiętać, mijając osobę śpiącą na ławce, czy bezskutecznie szukającą schronienia przed niskimi temperaturami.