Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 18-07-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
24.10.2022

Smart City Siechnice - co to oznacza w praktyce?

W dzisiejszych czasach miasta są coraz bardziej nowoczesne i zaskakujące. W Siechnicach zastosowano pilotażową instalację urządzeń i systemów, które służą do stworzenia sieci inteligentnej. Operatorem systemu dystrybucyjnego w tym wypadku jest spółka ESV, a przedsięwzięcie jest realizowane od 2018 roku. W tamtym czasie podpisano umowę z Ministrem Energii na dofinansowanie projektu Smart City Siechnice. Co to oznacza w praktyce? Czym cechuje się ten projekt?

Siechnice: Smart City Siechnice - co to oznacza w praktyce?

Główne założenia Smart City Siechnice to wdrażanie i rozwój inteligentnych systemów dystrybucji, zmniejszenie emisyjności gospodarki, wsparcie budowy inteligentnych sieci elektroenergetycznych (o charakterze demonstracyjnym i pilotażowym).

Siechnice i Grupa energetyczne ESV pokazują, że inteligentne miasto jest dostępne w naszych warunkach. Co ciekawe, burmistrz Siechnic odebrał nagrodę dla Gminy w konkursie Samorząd przyjazny energii. Miasto znalazło się wśród 6 samorządów z całego kraju, które zostały wyróżnione za liczne działania dotyczące ochrony środowiska, bezpieczeństwa dostaw sieci elektrycznej, czy też rozwoju sieci punktów ładowania aut elektrycznych.

Smart City Siechnice to, oprócz technicznych rozwiązań w energetyce, m.in. uruchomienie systemu kamer cyfrowych, czujników jakości powietrza czy inteligentnego oświetlenia. Urządzenia pozwalają na zbieranie danych i sprawdzanie rozwiązań, które w przyszłości mogą być podstawą do podejmowania kolejnych decyzji w obszarze "smart".


 

Smart City Siechnice to realizacja aż dwunastu funkcjonalności sieci inteligentnej. Odnosi się do optymalizacji rozdziału mocy, automatycznej kontroli poziomu napięcia, ładowania aut elektrycznych i zarządzania energią. Jak widać, nowoczesne technologie mogą w dzisiejszych czasach odmienić funkcjonowanie ludzi. Warto na bieżąco śledzić poczynania miast i gmin, które wpływają na nasze życie. Jednym z ciekawszych projektów jest właśnie Smart City Siechnice.