Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 13-06-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
5.07.2023

Skatepark w Siechnicach. Jest projekt, lokalizacja, trwa przetarg na realizację

Trwa przetarg na budowę skateparku w Siechnicach. Inwestycja obejmuje utworzenie rowerowego parku umiejętności, skateparku oraz pumptracka. Zobacz projekt, lokalizację i szczegóły przedsięwzięcia.

Siechnice: Skatepark w Siechnicach. Jest projekt, lokalizacja, trwa przetarg na realizację
fot. Projekt skateparku można oglądać na wystawie przed ratuszem

Gdzie powstanie skatepark?

Skatepark ma powstać w okolicy Stadionu Lekkoatletycznego i Błękitnej Laguny. Z dala od bloków mieszkalnych, jednocześnie blisko istniejącej infrastruktury stając się kolejną atrakcją terenów sportowo - rekreacyjnych w Siechnicach.

Ambitny termin, trwa przetarg

Na spotkaniu z mieszkańcami w miejscu realizacji inwestycji Burmistrz Siechnic Milan Ušák zasugerował, że jest szansa zakończyć inwestycję jeszcze w tym roku.

Obecnie trwa postępowanie przetargowe pn. "Budowa rowerowego parku umiejętności, skateparku oraz pumptracka wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną". Termin składania ofert upływa 21 lipca.

Zgodnie z informacjami zawartymi w przetargu Wykonawca zobowiązany jest do zrealizowania przedmiotu zamówienia w terminie 5 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Szacowany koszt inwestycji to prawie 2 mln złotych, z czego duża część środków pochodzić będzie ze środków zewnętrznych. Wkład Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Ministerstwa Sportu to kwota 600 tys zł.


Pomysł na skatepark w Siechnicach nie jest nowy

Już w 2017 roku powstała grupa na Facebooku pod nazwą "Skatepark Siechnice", gdzie gromadzili się zwolennicy budowy takiego obiektu w Siechnicach. Kilkuset mieszkańców podpisało również ankietę na ten temat deklarując chęć korzystania ze skateparku.

Jest oczywiste, że w miejscowości która bije rekordy dzietności oraz ma najniższą średnią wieku mieszkańców w skali Polski powinny znajdować się obiekty atrakcyjne dla młodzieży. Stąd duże zainteresowanie tego typu inicjatywami.

Czym jest rowerowy park umiejętności, pumptrack i skatepark?

Rowerowy park umiejętności to specjalnie zaprojektowana przestrzeń, która oferuje różnorodne elementy i trasy, mające na celu dostarczenie rozrywki dla rowerzystów. Jest to miejsce, w którym zarówno początkujący, jak i zaawansowani rowerzyści mogą doskonalić swoje umiejętności techniczne, zwinność i kontrolę nad rowerem.

Rowerowe parki umiejętności zawierają różne rodzaje tras i elementów - np. ścieżki z przeszkodami takie jak krawężniki, wzniesienia, schody czy hopki. Te elementy pozwalają rowerzystom na rozwijanie umiejętności związanych z pokonywaniem przeszkód, balansowaniem i skokami. W siechnickim projekcie jest to trasa o nawierzchni ziemnej.

Pumptrack to rodzaj toru lub trasy dla rowerów, hulajnóg, deskorolek lub rolkowych, zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić płynne przemieszczanie się bez konieczności pedałowania lub napędu. Nazwa "pumptrack" pochodzi od techniki zwanej "pumpowaniem", która polega na używaniu ruchów ciała do generowania impetu i utrzymania prędkości bez konieczności pedałowania.

Typowy pumptrack składa się z serii wzniesień, zakrętów i przejść, które są tak zaprojektowane, aby umożliwić użytkownikowi wykorzystanie siły grawitacji i odpowiednich technik pompujących, takich jak wyginanie nóg i ramion, aby generować prędkość. W rezultacie rowerzyści, hulajnogi, deskorolki lub rolki mogą płynnie poruszać się po torze, wykorzystując te techniki.

Pumptracki są popularne wśród rowerzystów i sportowców ekstremalnych, ponieważ pozwalają na rozwijanie umiejętności technicznych, zwinności i kontroli nad pojazdem. Są one również atrakcyjne dla dzieci i młodzieży, ponieważ stanowią świetne miejsce do nauki jazdy na rowerze, doskonalenia umiejętności i spędzania aktywnego czasu na świeżym powietrzu.

Skatepark to specjalnie zaprojektowane miejsce, które oferuje różnego rodzaju elementy i przeszkody, przeznaczone do jazdy na deskorolce, wrotkach, hulajnodze, czy rowerze BMX.

Na torze znajduj się obiekty, które umożliwiają wykonywanie i trików. W projektowanym skateparku znajdzie się duża niecka betonowa z kilkunastoma elementami dodatkowymi.

  • Więcej
  • w kategorii sport