Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 17-07-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
5.07.2023

Burzowa środa. Alerty RCB drugiego stopnia. Zobacz radar burz

Uwaga! Dziś (05.07) możliwe gwałtowne burze z gradem i silny wiatr. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr - takie komunikaty RCB dostali dziś mieszkańcy 12 województw. Na obszarze powiatu wrocławskiego ostrzeżenie meteo ma II stopeń w 3-stopniowej skali.

Siechnice: Burzowa środa. Alerty RCB drugiego stopnia. Zobacz radar burz
fot. Elektrociepłownia podczas majowej burzy, fot. zski / mapa: pl.blitzortung.org

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami z gradem, oraz miejscowymi silnymi opadami deszczu od 20 do 35 mm. Porywy wiatru mogą dochodzić do 90 km/h, lokalnie nawet do 100 km/h. Alert obowiązuje od godziny 11:00 do godziny 20:00 w środę, 4 lipca.

Dla powiatu wrocławskiego ostrzeżenie ma drugi poziom w trzystopniowej skali. Oznacza to, że burze mogą nieść duże straty materialne i realnie zagrażać zdrowiu i życiu.

Bieżącą sytuację meteo można śledzić na radarze burz na żywo. Poniższa mapa prezentuje wyładowania w ciągu ostatnich dwóch godzin (aby zaktualizować należy odświeżyć stronę, źródło: pl.blitzortung.org):


 

Jak zachować sie podczas burzy?

Burze mogą spowodować różnorodne szkody, włączając uszkodzenia budynków, drzew oraz sieci energetycznych. Ponadto, mogą wpływać na bezpieczeństwo na drogach, zwłaszcza przy obfitych opadach deszczu i gwałtownych podmuchach wiatru. Dlatego istotne jest zachowanie ostrożności podczas burz i stosowanie się do prognoz meteorologicznych. Jak postępować podczas wystąpienia burzy?

  • Unikaj przebywania na zewnątrz w otwartej przestrzeni - jeśli jesteś na dworze, natychmiast poszukaj schronienia. Znajdź bezpieczne miejsce, takie jak budynek lub samochód.
  • Unikaj kontaktu z zbiornikami wodnymi - omiń kąpiele w jeziorach, rzekach i basenach podczas burzy.
  • Unikaj dotykania metalowych przedmiotów - unikaj styczności z metalowymi przedmiotami, takimi jak np. ogrodzenia.
  • Wyłącz urządzenia elektryczne.
  • Trzymaj się z dala od okien - unikaj stania w pobliżu okien, aby zapobiec ewentualnemu rozbiciu szkła przez piorun.
  • Unikaj parkowania pod drzewami - nie parkuj pojazdu pod drzewami, ponieważ silny wiatr może spowodować upadek gałęzi i uszkodzenie auta.
  • Jeśli jesteś w pojeździe, zjedź z autostrady - jeżeli jesteś na autostradzie, znajdź najbliższy zjazd i zjeżdżaj, a następnie zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu i pozostań w pojeździe do momentu przejścia burzy.

Zobacz też: Kamera Siechnice rynek na żywo
 

Na podstawie
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa,
Komunikat IMGW