Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 14-04-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
17.02.2024

Protest rolników. Możliwa blokada DK94 w Siechnicach [aktualizacja 19.03]

Urząd Miejski w Siechnicach poinformował o otrzymaniu powiadomienia dotyczącego planowanej pełnej blokady rond na Wschodniej Obwodnicy Wrocławia, w tym ronda przy drodze krajowej nr 94 w Siechnicach. Ma to związek z krajowym strajkiem rolników. Prezentujemy podjęte przez Gminę Siechnice kroki w tej kwestii.

Siechnice: Protest rolników. Możliwa blokada DK94 w Siechnicach [aktualizacja 19.03]

Aktualizacja 19.03.2024: Jak podaje Urząd Miejski dnia 20 marca rolnicy planują protest na Wschodniej Obwodnicy Wrocławia, na odcinku przechodzącym przez gminę Siechnice. Utrudnienia spodziewane są w godzinach 7.00-19.00.

Aktualizacja 28.02.2024: Rondo w Siechnicach oraz pozostałe odcinki Wschodniej Obwodnicy Wrocławia są przejezdne. Rolnicy odstąpili od tej formy protestu. 


Aktualizacja 27.02.2024: Zgodnie z informacjami podanymi przez KM Policji we Wrocławiu, w dniu 28.02 od godziny 6:00 planowane są blokady Wschodniej Obwodnicy Wrocławia, m.in. w poniższych punktach:

  • rondo w miejscowości Radomierzyce - skrzyżowanie WOW z ul. Żernicką,
  • rondo w miejscowości Iwiny - skrzyżowanie WOW z drogą DW395 - blokada wewnętrznego pasa ruchu,
  • węzeł WOW i DW368 (Łącznik Długołęka) - blokada zjazdów i wjazdów (po jednym pasie ruchu),
  • rondo im. Honorowych Dawców Krwi w Śilwicach (gm. Długołęka)
  • węzeł Kobierzyce - na wysokości zjazdu z DK35 w obu kierunkach - blokada stała na drodze ekspresowej S8 (od 23:50).

Możliwe są również zgromadzenia na:

  • skrzyżowanie WOW z ul. Okulickiego
  • rondo Obrońców Grodna - skrzyżowanie DW359 z DK5 - blokada wewnętrznego pasa ruchu;
  • rondo im. Księdza Jerzego Popiełuszki (między Kiełczówkiem a Łanami) - w ciągu WOW - blokada wewnętrznego pasa ruchu.

Urząd Miejski w mediach społecznościowych poinformował również o możliwych utrudnieniach na rondzie w Siechnicach - skrzyżowanie DK94 ze Wschodnią Obwodnicą Wrocławia. Policja jednak nie podaje takich danych w komunikatach - należy śledzić bieżące informacje.

----

Aktualizacja 17.02.2024: Z najnowszych informacji udostępnionych przez Urząd Miejski wynika, że rolnicy postanowili odłożyć zaplanowany do 27 lutego protest w Siechnicach. Sytuacja jest jednak bardzo dynamiczna - warto śledzić mapę z zaznaczonymi akcjami protestacyjnymi.

----

W czwartek, 15 lutego odbyło się zebranie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem Komendanta Komisariatu Policji w Siechnicach oraz telefoniczną obecnością przedstawiciela Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników. Zgodnie z informacjami od organizatorów protestu, blokada ronda przy drodze krajowej nr 94 zaplanowana jest od 20 lutego do 1 marca 2024, z wyjątkiem pojazdów ratunkowych.

Komendant Policji w Siechnicach poinformował, że protest został zgłoszony zgodnie z prawem, co uniemożliwia interwencję policji do czasu zakończenia protestu oraz wyznaczenie objazdów. Dlatego wedle zapowiedzi, Urząd Miejski w Siechnicach zwróci się do Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu z prośbą o podjęcie działań mających na celu zapewnienie płynności ruchu na rondzie.

Aby ograniczyć utrudnienia w ruchu drogowym kierowcy proszeni są o korzystanie z alternatywnych tras dojazdu do Wrocławia w tym okresie. A pasażerowie Siechnickiej Komunikacji Publicznej o przygotowanie się na możliwe opóźnienia w kursowaniu autobusów oraz na ewentualne zmiany w organizacji transportu. Rozmowy z przewoźnikiem na temat ewentualnych modyfikacji są już w toku. Urząd Miejski planuje także zwrócenie się do operatorów kolejowych o zwiększenie liczby pociągów lub częstotliwości ich kursowania.

Do organizatorów protestu trafiła ze strony Urzędu oficjalna prośba o rezygnację z planowanego protestu, biorąc pod uwagę, że choć wielu mieszkańców wspiera cele protestujących, nie może to prowadzić do paraliżu życia społeczności i zakłócania codziennego funkcjonowania mieszkańców.

Z najnowszych informacji wynika, że rolnicy postanowili odłożyć zaplanowany do 27 lutego protest w Siechnicach. Sytuacja jest jednak bardzo dynamiczna - warto śledzić mapę z zaznaczonymi akcjami protestacyjnymi.

Rolnicy protestują, aby wyrazić sprzeciw dla niekontrolowanego importu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy i innych krajów spoza Unii, niestosujących norm UE. Kolejnym postulatem protestujących jest rewizja Wspólnej Polityki Rolnej UE - Protestujemy przeciwko ograniczeniu produkcji roślinnej i zwierzęcej i nakładaniu kolejnych obostrzeń środowiskowych wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu (ekoschematy, ugorowania). Rolnicy wyrażą również solidarność z protestującymi w innych państwach Unii Europejskiej, gdzie od kilku tygodni trwają masowe strajki.

  • Więcej
  • w kategorii inne