Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 24-06-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
21.08.2023

Narodowe czytanie. MBP w Siechnicach zaprasza do biblioteki w nowej szkole podstawowej

Narodowe Czytanie to coroczna ogólnopolska inicjatywa kulturalna. Kolejny raz Siechnice przyłączają się do tego święta - w tym roku w centrum uwagi będzie książka "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Zobacz zapowiedź wydarzenia.

Siechnice: Narodowe czytanie. MBP w Siechnicach zaprasza do biblioteki w nowej szkole podstawowej

W ramach akcji w całej Polsce odbywają się spotkania podczas których czytane są fragmenty wybranej książki. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 9 września - Siechnicka Miejska Biblioteka Publiczna wraz z filiami zaprasza na godzinę 12:00 do biblioteki w nowej Szkole Podstawowej w Siechnicach (przy ul. Osiedlowej 2). Ogólnopolska akcja prowadzona jest pod patronatem Prezydenta RP
 

Narodowe Czytanie od 2012 roku

W 2012 roku rozpoczęto Narodowe Czytanie poprzez wspólne czytanie Pana Tadeusza autorstwa Adama Mickiewicza. W tym roku wspólnie będziemy poświęcać uwagę lekturze powieści Nad Niemnem napisanej przez Elizę Orzeszkową.

Nad Niemnem powstała w latach 1886–1887 i opublikowana została jako książka w 1888 roku. Jest to najbardziej rozpoznawalne dzieło Elizy Orzeszkowej. Dzięki malowniczym opisom, wyrazistym postaciom i odwołaniom do historii, powieść była porównywana do Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Doceniano szczególnie umiejętne połączenie elementów dydaktycznych z artystyczną wartością oraz starannie skomponowaną strukturę utworu. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem przez wiele pokoleń czytelników. Co ciekawe, dzieło zwróciło uwagę kina w Drugiej Rzeczypospolitej, gdzie w 1939 roku powstała ekranizacja, niestety zagubiona w czasie II wojny światowej. Kolejny film powstał w latach 80. XX wieku. Powieść Nad Niemnem jest jednym z najważniejszych dzieł polskiej literatury, podejmującym tematykę Powstania Styczniowego, którego 160. rocznica przypada w 2023 roku.