Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 16-05-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
29.12.2020

Koniec z darmowymi przejazdami? Zmiany w komunikacji wewnątrzgminnej

Wewnątrzgminna komunikacja uruchomiona została we wrześniu 2020 roku. Dzięki dofinansowaniu z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych korzystanie z autobusów linii 83, 84 i 85 jest bezpłatne. Choć w grudniu kończy się okres finansowania na 2020 rok, nowy organizator linii - "Oławskie Przewozy Gminno-Powiatowe" uzyskał dofinansowanie na kolejny, 2021 rok. Choć wcześniej podawano informację, że opłaty powrócą, prawdopodobnie przejazdy wewnętrznymi liniami nadal będą bezpłatne.

Siechnice: Koniec z darmowymi przejazdami? Zmiany w komunikacji wewnątrzgminnej

Dofinansowanie również na 2021 rok

W roku 2020 Gmina Siechnice uzyskała dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych w kwocie prawie 170 tys. zł. Dzięki temu korzystanie z uruchomionych we wrześniu linii wewnątrzgminnych jest bezpłatne.

W grudniu ogłoszone zostały wyniki naboru wniosków na dofinansowanie przewozów na kolejny, 2021 rok. Wśród dotowanych jednostek znalazły się "Oławskie Przewozy Gminno-Powiatowe", które od stycznia organizować będą przewozy w ramach linii 83, 84, 85 w Siechnicach. Jest zatem szansa, że przejazdy dalej pozostaną bezpłatne.

Kwota dofinansowania dla siechnickich linii wewnątrzgminnych na 2021 rok to ponad 471 tys. zł, a w podziale na linie przedstawia się następująco:

  • Linia 83 (Kotowice I Cmentarna – Siechnice-Osiedle – Święta Katarzyna-stacja), dopłata 188 214 zł,
  • Linia 84 (Siechnice-Kolejowa – Sulęcin – Siechnice-kolejowa), dopłata 161 544 zł,
  • Linia 85 (Siechnice – Kolejowa – Łukaszowice – Siechnice – kolejowa), dopłata 121 539 zł.

Źródło: Dolnośląski Urząd Wojewódzki, https://duw.pl/pl/urzad/programy/fundusz-rozwoju-przew...

W przypadku gdyby opłaty miały wrócić - od 4 stycznia za bilety płacilibyśmy według stawki jak w pozostałych autobusach Siechnickiej Komunikacji Publicznej na terenie Siechnic (bilet 90 minutowy - 3,40 zł, bilet 30 dniowy - 50 zł, ulgowe - połowa ceny podstawowej).
 

Od stycznia nowy organizator linii wewnątrzgminnych

Kwestie związane z dofinansowaniami to nie jedyna nowość. Od 4 stycznia 2021 roku organizatorem komunikacji na liniach 83, 84, 85 będzie Związek Powiatowo-Gminny "Oławskie Przewozy Gminno-Powiatowe".

Przystąpienie Gminy Siechnice do związku, który obejmuje m.in. gminę i miasto Oława, gminę i miasto Jelcz-Laskowice, gminę Domaniów pozwolić ma na organizację transportu w oparciu o współpracę z innymi jednostkami samorządu terytorialnego. "Oławskie Przewozy Gminno-Powiatowe" zostały powołane dla usystematyzowania i organizacji wspólnego transportu publicznego na terenie powiatu oławskiego i okolicznych gmin.

Operatorem pozostaje Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Oławie S.A. Co za tym idzie nie zmienia się również tabor obsługujący linie.