Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 23-05-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
11.02.2021

Budowa Alei Wielkiej Wyspy i nowych mostów nad Odrą i Oławą we Wrocławiu

Ruszyła jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji drogowych we Wrocławiu. Aleja Wielkiej Wyspy, której budowa przesunęła się w czasie ze względu na panującą pandemię koronawirusa, ma połączyć al. Armii Krajowej z Biskupinem i Sępolnem. Trwają prace nad oczyszczeniem terenu przed rozpoczęciem prac budowlanych. Inwestycja wpłynie na możliwości komunikacyjne dla wjeżdżających do Wrocławia od strony Siechnic, drogą krajową 94.

Siechnice: Budowa Alei Wielkiej Wyspy i nowych mostów nad Odrą i Oławą we Wrocławiu
fot. mat. inwestora/ wroclaw.pl

Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Banimex Sp. z o.o. i Azi-Bud Sp. z o.o. z Będzina. Koszt inwestycji wynosi ponad 231 mln złotych i zostanie w całości pokryty przez miasto Wrocław. Wykonawca przewiduje ukończenie przedsięwzięcia do 2023 roku. Prace będą trwały przez 26 miesięcy oprócz miesięcy zimowych.

Ze względu na przebieg nowej trasy, konieczne będzie wybudowanie dwóch mostów - prawie 700 metrowy nad Odrą (tzw. most Wschodni) i drugi o długości 350 metrów nad wodami Oławy. Dłuższy most będzie zawierał wydzielone chodniki i ścieżki rowerowe, ale zabraknie na nim ekranów akustycznych. Most nad Oławą ma zawierać 4-metrowy ciąg pieszo-rowerowy oraz balustrady, a także ekrany akustyczne i latarnie.

Zobacz też: https://poprostuzdrowo.pl/mirakulina

Sama Aleja Wielkiej Wyspy będzie składała się głównie z dwóch przeciwnych pasów ruchu i dodatkowych pasów do skręcania przed skrzyżowaniami. Inwestycja wymaga zbudowania wiaduktów nad ulicami Wittiga, Wilczą i Międzyrzecką oraz zbudowanie nowego wiaduktu nad ul. Krakowską. Cała trasa ma mieć długość 3,4 km. Powstanie także 9,5 km nowych ścieżek rowerowych oraz 12 km chodnika. W ramach inwestycji dobudowana ma być kontynuacja tunelu dla pieszych pod łącznicą obwodnicy przy ul. Krakowskiej.

Budowa nowej trasy wiąże się ze zmianami w komunikacji miejskiej. W rejonie węzła Aleja Wielkiej Wyspy-ul. Międzyrzecka w ciągu ul. Międzyrzeckiej i przy wale przeciwpowodziowym powstaną nowe przystanki tramwajowe i autobusowe. Planowane jest także wybudowanie ich przy skrzyżowaniach Alei z ul. Olszewskiego, ul. Dembowskiego, a także z ul. Mickiewicza. Zapowiedziane jest także postawienie parkingów rowerowych.