Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 27-10-2021
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
9.07.2020

Koleje Dolnośląskie kupują nowe pociągi. Obsłużą m.in. połączenia przez Siechnice

Pod koniec czerwca Koleje Dolnośląskie rozstrzygnęły przetarg na dostawę nowych pociągów. Spółka zdecydowała się na zakup pięciu składów elektrycznych, za które zapłaci ponad 145 mln złotych. Nowe składy mają zasilić tabor przewoźnika za niecałe dwa lata.

Siechnice: Koleje Dolnośląskie kupują nowe pociągi. Obsłużą m.in. połączenia przez Siechnice
fot. mat. prasowe PESA Bydgoszcz / twitter @pesabydgoszcz

Koleje Dolnośląskie poszukiwały dostawcy pięciu pociągów elektrycznych. Spółka wybrała ofertę złożoną przez firmę PESA z Bydgoszczy. Zamówienie opiewa na 145 mln złotych. Jeden pięcioczłonowy pociąg kosztować będzie 29 mln zł. Dodatkowo producent będzie serwisował pociągi.

– Mimo trudnej sytuacji branży transportowej, wywołanej przez epidemię, postanowiliśmy nie rezygnować z żadnego z naszych planów inwestycyjnych. Dzięki temu możemy dziś ogłosić rozstrzygnięcie przetargu na zakup nowego taboru – powiedział Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Pomimo tego, że oferta przekraczała wcześniej założony budżet udało się ją przyjąć - Koleje Dolnośląskie pozyskały dodatkowe środki na zakup taboru. Nowe pociągi w ciągu najbliższych lat pozwolą na utrzymanie dynamicznego rozwoju siatki połączeń.

– Dolny Śląsk mocno stawia na kolej. To transport szybki, bezpieczny, ale również ekologiczny. Doskonałe wyniki naszego przewoźnika – Kolei Dolnośląskich, które z roku na rok biją kolejne rekordy przewiezionych pasażerów, a także oczekiwania samych podróżnych dopingują nas do poszerzania oferty KD. Przejmowanie kolejnych tras kolejowych i zakup nowych pociągów to ważne elementy naszej strategii rozwoju kolejowego transportu pasażerskiego – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, które będzie także gwarantem kredytu bankowego na zakup taboru.

W postępowaniu brał również udział NEWAG z Nowego Sącza, którego pociągi już wchodzą w skład taboru Kolei Dolnośląskich. Jednak oferta złożona przez tego producenta była droższa od oferty PESY o niemal 16 mln złotych.
 

Aglomeracyjna Kolej Dolnośląska szansą również dla Siechnic

Przetarg jest częścią większego projektu współfinansowanego przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych. W ramach zadania "Aglomeracyjna Kolej Dolnośląska – zakup taboru kolejowego do obsługi ruchu pasażerskiego we Wrocławskim Obszarze Funkcjonalnym" przewidziano dofinansowanie w kwoce 85,1 mln złotych.

Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego odpowiedzialny za rozwój infrastruktury podsumowuje – Jestem przekonany, że dzisiejsza decyzja o zakupie nowego taboru pomoże w stworzeniu prawdziwej kolei aglomeracyjnej we Wrocławiu, a w przyszłości również w Zagłębiu Miedziowym, nad której projektem intensywnie pracujemy z samorządami lokalnymi.

Nowe pociągi elektryczne zasilą połączenie Jelcz Laskowice - Wrocław Główny, obsługując linie przez Wojnów oraz przez Siechnice. Każdy z pociągów będzie mógł zabrać na pokład minimum 540 pasażerów. To dobra wiadomość dla mieszkańców Siechnic, którzy już teraz obserwują budowę węzła przesiadkowego przy stacji kolejowej. Przy ciągłym zwiększaniu się ruchu samochodowego kolej jest doskonałą alternatywą - a im wyższa jej jakość i dostępność tym łatwiej podjąć decyzję o zmianie przyzwyczajeń.

Zakończony przetarg przewiduje również opcję na dostawę kolejnych dwudziestu elektrycznych składów. Spółka może z niej skorzystać przez dwanaście miesięcy od dnia podpisania umowy.

Zobacz też: Aplikacja Google Maps wita Koleje Dolnośląskie. Rozkłady jazdy w telefonie

Wczytuję komentarze...