Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 27-10-2021
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
9.07.2020

Pytania i odpowiedzi o nowoczesny styl w twoim wnętrzu

Styl nowoczesny jest poważnym konkurentem dla stylu skandynawskiego, prowansalskiego i industrialnego. Ze względu na swoje klarowane zasady cieszy się nieprzemijającą popularnością - pomimo naporu nowych, odmiennych trendów, które zmieniają nasze wnętrza od tysiącleci.

Siechnice: Pytania i odpowiedzi o nowoczesny styl w twoim wnętrzu

Aby lepiej zrozumieć fenomen modernistycznych mebli i dodatków, odpowiadamy na najpopularniejsze pytania, które przejawiają się na portalach i grupach social media. Jeśli poczujesz się zainspirowany – przemyć nieco nowoczesnego ducha do swoich czterech ścian, planując remont albo podejmując współpracę z architektem wnętrz (kontakt znajdziesz tutaj)
 

Skąd pochodzi styl nowoczesny?

Styl nowoczesny swój początek datuje na XIX wiek, kiedy to po raz pierwszy wyklarowała się nowa, zupełnie odmienna wizja wnętrz. Przez kilkaset lat kształtowała się do obecnej formy, ostatecznie przyjmując konkretny kierunek w latach dwudziestych poprzedniego wieku.

Pomysł na wprowadzenie prostych form miał być przejawem buntu przeciwko bogatej ornamentyce, przepychowi, zdobieniom, które były niezwykle popularne w okresie klasycyzmu. To wtedy też zaczęła klarować się nowa, główna myśl w zakresie nowoczesnego designu: prostota i funkcjonalność w jednym.

Społeczeństwo zmęczone bogatymi pałacami i kosztownym procederom postanowiło oszczędzać na dekoracjach, twierdząc, że wnętrza bez zbędnych dodatków mogą być równie atrakcyjne. Rosnąca popularność stylu loftowego oraz postępująca urbanizacja tylko wspierała tą myśl, stając się doskonałą alternatywą dla wnętrz przemysłowych.

Pierwsze modernistyczne mieszkania (które swoją nazwę zawdzięczają francuskiemu „moderne”) pojawiły się w Stanach Zjednoczonych. Dopiero po pięciu kolejnych dziesięcioleciach styl przedostał się zza oceanu do Europy, pozostając niemalże całkowicie niezmienionym.

Idealnym przykładem modernistycznego ducha jest niemiecki ośrodek Bauhaus, a także działania projektantów taki jak Ludwig Mies van der Rohe.
 

Czy styl nowoczesny to styl współczesny?

Nie, chociaż oba style mylone są ze sobą niezwykle często. Ostatecznie jednak, pomimo wielu wspólnych punktów stylu, są to dwa, odrębne nurty, które przeplatają się nawzajem i idą własnymi ścieżkami.

Styl współczesny nawiązuje bezpośrednio do aktualnych, dominujących trendów. Obecnie faktycznie opierają się one na prostych, geometrycznych wnętrzach, przez co styl nowoczesny jest niemalże bliźniaczy ze stylem współczesnym. Warto jednak podkreślić, że w tym drugim wypadku sytuacja jest bardzo dynamiczna, a współczesność w kontekście wnętrz jest terminem względem i płynnym. Mówiąc wprost: koncepcja współczesnych wnętrz może lada dzień ulec zmianie, dlatego warto stale trzymać „rękę na pulsie”, śledząc wszystkie zapowiedzi i zmiany w obszarze aranżacji wnętrz.

Chcąc jasno wyróżnić różnice, między tymi stylami, warto wskazać:

  • Różną kolorystykę – styl współczesny jest zdecydowanie odważniejszy w tej kwestii, a obok klasycznych i stonowanych barw pojawiają się kontrastowe propozycje – np. fuksje czy zielenie.
  • Design – styl współczesny nawiązuje do dekoracji i akcentów z niemalże wszystkich epok, podczas gdy styl nowoczesny trzyma się jasno określonych form, które nie uległy większym modyfikacjom od kilkuset lat.
     

Jakie są główne cechy stylu nowoczesnego?

Po pierwsze – prostota. Styl nowoczesny to opozycja dla finezyjnych dodatków, przepychu, żłobień, bogatych akcesoriów. To tu królują proste rozwiązania, geometryczne figury i minimalistyczne meble. W nowoczesnych lokalach nie zobaczymy więc wytwornych komód, ornamentyki, mosiężnych żyrandoli.

Tworząc nowoczesne wnętrza należy kierować się najprostszymi rozwiązaniami – jasnymi tkaninami, meblami bez dodatkowych rzeźbień, prostymi obiciami mebli i szklanymi, jednokolorowymi kloszami etc.

Po drugie – funkcjonalność. Każdy mebel i dodatek powinien mieć swoje przeznaczenie i ściśle określoną funkcję. Im mniej zbędnych elementów, tym bardziej nowoczesne wnętrze uzyskujemy. Przykładowo więc na kuchennym blacie powinny znajdować się jedynie najpotrzebniejsze narzędzia, z pominięciem ozdób i elementów, które zabierają przestrzeń do pracy.

Po trzecie – jasna kolorystyka. Pod tym względem styl modernistyczny niezwykle mocno inspiruje się stylem skandynawskim. We wnętrzach zdecydowanie najczęściej pojawia się kolor szary, biały, beżowy i kremowy. Ten chłodny i sterylny charakter przełamują drewniane dodatki oraz „ciepłe” akcenty – np. w kolorze złota.
Po czwarte – porządek. Wrogiem stylu nowoczesnego jest chaos. Wykorzystując więc belki stopowe, beton i proste figury geometryczne nie możemy zapomnieć, że całe wnętrze ma być uporządkowane, czyste i jasne. Pamiętaj - im mniej tym lepiej.
 

Czy styl nowoczesny nadaje się tylko do dużych pomieszczeń?

Styl modernistyczny powstał z myślą o przestronnych pomieszczeniach, a pierwsze projekty wprowadzono do amerykańskich, dużych domów jednorodzinnych. Jednakże z czasem, pod wpływem rosnącej popularności i dostępów do nowoczesnych materiałów, przedostał się do niemalże każdego pomieszczenia. Nikogo więc już nie dziwią nowoczesne kawalerki, czy małe, modernistyczne łazienki w blokach czy hotelach.
 

Jakie materiały wykorzystywane są w stylu nowoczesnym?

W stylu nowoczesnym nie ma jasno, sztywno określonych reguł co do wykorzystywanych materiałów.

Warto jednak pamiętać, że wnętrza pozbawione dekoracji i ozdób bazują głównie na wykorzystywanych materiałach i niepozornych detalach. Dlatego też deski lub panele o finezyjnym kroju słojów, wielkoformatowe płytki ceramiczne, betonowe dekoracje, wykładzina winylowa czy panele 3D są ciekawym i nierzadko głównym akcentem nowoczesnych wnętrz. To właśnie one pełną rolę dekoracji, zastępując np. wazony, kryształy czy złote ramki na zdjęcia.


Wczytuję komentarze...